| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Forma prawna działalności a optymalizacja obciążeń podatkowych

Forma prawna działalności a optymalizacja obciążeń podatkowych

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność staje przed decyzją jaka forma prawna będzie dla niego najdogodniejsza. Oczywiście w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę względy biznesowe, ale nie należy też zapominać o aspektach podatkowych przewidzianych w polskim prawie.


Spółka komandytowa to spółka osobowa, której istnienie regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Spółka komandytowa charakteryzuje się istnieniem dwóch kategorii wspólników: komplementariuszy i komandytariuszy. Komplementariusz to wspólnik, który odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony. Komandytariusz zaś to osoba, która ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego wkładu. Istnienie spółki komandytowej wymaga udziału co najmniej jednego komplementariusza i jednego komandytariusza. W uproszczeniu można stwierdzić, iż spółka komandytowa to szczególna odmiana spółki jawnej, charakteryzująca się możliwością ograniczenia odpowiedzialności niektórych wspólników.

Rejestracji spółki komandytowej dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ramach tzw. „jednego okienka” nie ma obecnie konieczności odrębnej rejestracji w Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym (dla celów podatku dochodowego). czy ZUS.

Z podatkowego punktu widzenia spółka komandytowa nie jest uznawana za podatnika podatku dochodowego. Podatnikami pozostają w tym przypadku jej wspólnicy w stosunku do przypisanego im udziału w zyskach. Jednocześnie spółka komandytowa może być podatnikiem w rozumieniu przepisów o VAT.

Struktura spółki komandytowej jest obecnie powszechnie wykorzystywana ze względów podatkowych. W konstruowanej najczęściej strukturze rolę komplementariusza pełni spółka
z o.o., zaś rolę komandytariuszy osoby fizyczne. Jednocześnie struktura udziału w zyskach preferuje komandytariuszy, a udział komplementariusza jest ustalany na bardzo niskim poziomie.

Takie rozwiązanie pozwala na jednoczesne ograniczenie odpowiedzialności wspólników będących osobami fizycznymi (do wysokości sumy komandytowej) oraz uniknięcie opodatkowania na poziomie spółki, co występuje przy spółkach kapitałowych.

Należy pamiętać, iż w odróżnieniu od indywidualnej działalności osoby fizycznej czy spółek cywilnych, spółka komandytowa od momentu powstania jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Ciekawą formą prowadzenia działalności gospodarczej dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów stanowi spółka partnerska.

Posiada ona cechy innych spółek osobowych, tzn. podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy. Jednocześnie jednak poszczególni partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu przez pozostałych partnerów oraz działań osób zatrudnionych w spółce, które podlegały kierownictwu innego partnera w trakcie wykonywania usług będących przedmiotem działalności spółki (o ile umowa spółki nie stanowi inaczej). Przykładowo lekarz działający w spółce partnerskiej odpowiada wyłącznie za szkody wynikające z jego działalności.

Jednocześnie jednak partnerzy odpowiadają osobiście i solidarnie całym majątkiem za zobowiązania spółki, które nie są związane z wykonywaniem wolnego zawodu.

Spółka partnerska jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu w poprzednim roku przychodów netto w wysokości 1,2 mln EURO.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

IPO.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK