| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmowe karty kredytowe

Firmowe karty kredytowe

Już 10 banków w Polsce ma w swojej ofercie karty kredytowe dla firm. Ostatnio do ich grona dołączył Bank Millennium. Obecnie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród 16 różnych kart kredytowych.

Karty kredytowe są w Polsce coraz bardziej popularne. Do końca 2008 r. banki wydały ich ponad 9,4 mln. Rośnie również ich udział w ogóle wydanych przez banki kart i stanowi on ponad 31%.

Osobom fizycznym karty kredytowe oferuje zdecydowana większość banków. W przypadku kart kredytowych dla firm jedynie 10 banków ma je w ofercie. Najwcześniej pojawiły się one w ofercie PKO BP, ING, Pekao SA oraz Raiffeisen Banku. Nieco później zaoferowały je kolejne banki: Lukas Bank, BOŚ, Citi Handlowy oraz DnB Nord i Alior Bank. Ostatni dołączył do tej grupy (29 kwietnia 2009 r.) Bank Millennium.

Do niedawna banki oferowały karty kredytowe jedynie firmom o ugruntowanej pozycji rynkowej. Jednak od ponad 2 lat sytuacja się zmieniła. Obecnie kartę kredytową otrzyma również podmiot dopiero rozpoczynający swoją działalność. Łącznie przedsiębiorca może wybierać spośród 16 różnych kart kredytowych dla biznesu.

Co prawda nadal najbardziej popularną usługą kredytową dla małych i średnich firm jest kredyt w rachunku bieżącym, jednak karta kredytowa w wielu przypadkach może stać się dla niego uzupełnieniem lub nawet interesującą alternatywą.

Dzięki karcie przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego. W zależności od banku wynosi on od 45 do 57 dni. Jeżeli przedsiębiorca spłaci zadłużenie w określonym przez bank terminie, nie zapłaci odsetek od kredytu, z którego korzystał. To dobre rozwiązanie dla firm, które otrzymują nieregularne płatności.

Przedsiębiorca nie musi czekać z wydatkami do momentu, kiedy pojawią się środki na koncie. Może skorzystać z karty kredytowej, a zadłużenie spłaci później. Mógłby on skorzystać z limitu kredytowego, ale w tym przypadku odsetki są naliczane za każdy dzień korzystania z kredytu.

Oczywiście, nie ma obowiązku spłaty całości zadłużenia. Firma może spłacić tylko kwotę minimalną (zazwyczaj 5% zadłużenia z wyciągu), a pozostała kwota zostanie oprocentowana zgodnie ze stawką dla kredytu kartowego.

Obecnie najniższe oprocentowanie kart oferuje Raiffeisen Bank. Dla karty Business Comfort wynosi ono tylko 9,99% (transakcje bezgotówkowe). Lukas Bank oferuje karty z oprocentowaniem 15%, natomiast BOŚ i DnB Nord 16%. Nie zachęca natomiast do zadłużania się kredytem kartowym Citi Handlowy z oprocentowaniem na poziomie 24%.

Niektóre banki zdecydowały się zaoferować karty kredytowe bez opłaty za wydanie. Karty takie oferuje DnB Nord, PKO BP, ING, Alior i Lukas Bank. Zwróć jednak uwagę, że to, czy bank pobierze opłatę za używanie karty w drugim roku, często uzależnione jest od intensywności korzystania z niej. Przykładowo, z karty możesz korzystać bez opłat w DnB Nord, jeżeli średni obrót miesięczny w poprzednim roku wyniósł 9600 zł. W Alior Banku limit upoważniający do zwolnienia z opłaty wynosi 18 000 zł, a w Millennium 40 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK