| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju.

Dla przedsiębiorców nie oznacza to jednak żadnych nowych ograniczeń w zakresie dozwolonych czynności dewizowych.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych to konsekwencja uchylenia 24 stycznia 2009 r. art. 9 pkt 15 ustawy - Prawo dewizowe1. Przypomnijmy, że uchylony przepis ograniczał przedsiębiorców w zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować przeprowadzanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Po jego uchyleniu znikła potrzeba funkcjonowania ogólnych zezwoleń dewizowych określonych w § 3-11 i 14 starego rozporządzenia. Objęte nimi czynności są bowiem dozwolone z mocy prawa.

Tak jak dotychczas, rezydenci mogą bez ograniczeń wynikających z prawa dewizowego przekazywać do krajów BIT (patrz słowniczek), za pośrednictwem uprawnionych banków, waluty krajowe lub zagraniczne, z przeznaczeniem tych środków na podjęcie lub rozszerzenie w tych krajach działalności gospodarczej. Możliwe będzie także nabywanie za przekazane środki nieruchomości na potrzeby tej działalności.

SŁOWNICZEK

kraje BIT - kraje trzecie, z którymi Polskę wiążą umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Rozporządzenie utrzymało zrównanie z krajami BIT krajów trzecich, z którymi Wspólnoty Europejskie i ich państwa członkowskie zawarły wiążące Polskę umowy:

• o partnerstwie i współpracy,

• o stowarzyszeniu, lub

• inne podobne, zawierające postanowienia zobowiązujące do zapewnienia swobody przepływu kapitału w zakresie związanym z dokonywaniem inwestycji bezpośrednich, likwidacją tych inwestycji oraz transferem uzyskanych z nich przychodów (§ 1 ust. 2 rozporządzenia).

Tak jak dotychczas, rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę Polski z innymi państwami obszaru Schengen nie mają obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę:

• złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz

• krajowych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10 000 euro (§ 3 rozporządzenia).

Zachowane zostało zezwolenie rezydentom i nierezydentom na dokonywanie w kraju rozliczeń związanych z obrotem dewizowym bez pośrednictwa uprawnionego banku. Muszą tu być jednak spełnione dwa warunki:

1) jedną ze stron rozliczenia będzie konsument w myśl art. 221 Kodeksu cywilnego (czyli osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową);

2) rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej (§ 4 rozporządzenia).

Także w przypadku rozliczeń związanych z obrotem dewizowym między osobami fizycznymi w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą nie trzeba korzystać z pośrednictwa uprawnionego banku (§ 5 rozporządzenia).

Nowe rozporządzenie pozostawiło bez zmian zasady dotyczące zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą. Dla przedsiębiorców oznacza to, że nadal będą mogli bez zezwoleń m.in. nabywać w krajach BIT udziały i akcje w spółkach mających siedzibę w tych krajach, a także obejmować udziały i akcje w takich spółkach.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych - Dz.U. Nr 69, poz. 597

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK