| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju.

Dla przedsiębiorców nie oznacza to jednak żadnych nowych ograniczeń w zakresie dozwolonych czynności dewizowych.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych to konsekwencja uchylenia 24 stycznia 2009 r. art. 9 pkt 15 ustawy - Prawo dewizowe1. Przypomnijmy, że uchylony przepis ograniczał przedsiębiorców w zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować przeprowadzanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Po jego uchyleniu znikła potrzeba funkcjonowania ogólnych zezwoleń dewizowych określonych w § 3-11 i 14 starego rozporządzenia. Objęte nimi czynności są bowiem dozwolone z mocy prawa.

Tak jak dotychczas, rezydenci mogą bez ograniczeń wynikających z prawa dewizowego przekazywać do krajów BIT (patrz słowniczek), za pośrednictwem uprawnionych banków, waluty krajowe lub zagraniczne, z przeznaczeniem tych środków na podjęcie lub rozszerzenie w tych krajach działalności gospodarczej. Możliwe będzie także nabywanie za przekazane środki nieruchomości na potrzeby tej działalności.

SŁOWNICZEK

kraje BIT - kraje trzecie, z którymi Polskę wiążą umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Rozporządzenie utrzymało zrównanie z krajami BIT krajów trzecich, z którymi Wspólnoty Europejskie i ich państwa członkowskie zawarły wiążące Polskę umowy:

• o partnerstwie i współpracy,

• o stowarzyszeniu, lub

• inne podobne, zawierające postanowienia zobowiązujące do zapewnienia swobody przepływu kapitału w zakresie związanym z dokonywaniem inwestycji bezpośrednich, likwidacją tych inwestycji oraz transferem uzyskanych z nich przychodów (§ 1 ust. 2 rozporządzenia).

Tak jak dotychczas, rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę Polski z innymi państwami obszaru Schengen nie mają obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę:

• złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz

• krajowych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10 000 euro (§ 3 rozporządzenia).

Zachowane zostało zezwolenie rezydentom i nierezydentom na dokonywanie w kraju rozliczeń związanych z obrotem dewizowym bez pośrednictwa uprawnionego banku. Muszą tu być jednak spełnione dwa warunki:

1) jedną ze stron rozliczenia będzie konsument w myśl art. 221 Kodeksu cywilnego (czyli osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową);

2) rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej (§ 4 rozporządzenia).

Także w przypadku rozliczeń związanych z obrotem dewizowym między osobami fizycznymi w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą nie trzeba korzystać z pośrednictwa uprawnionego banku (§ 5 rozporządzenia).

Nowe rozporządzenie pozostawiło bez zmian zasady dotyczące zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą. Dla przedsiębiorców oznacza to, że nadal będą mogli bez zezwoleń m.in. nabywać w krajach BIT udziały i akcje w spółkach mających siedzibę w tych krajach, a także obejmować udziały i akcje w takich spółkach.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych - Dz.U. Nr 69, poz. 597

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK