| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Rachunek bankowy

Rachunek bankowy

Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów.

Praktycznie wszystkie banki prowadzą rachunki bankowe dla podmiotów gospodarczych. Jednak ich funkcjonalność i opłaty są różne.

Od niedawna, aby założyć działalność gospodarczą wystarczy odwiedzić jedno okienko w urzędzie gminy. Rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Gospodarki miało ułatwić formalności związane z rejestracją firmy. Niestety, praktyka nie wygląda różowo. Po rejestracji podmiotu w urzędzie gminy, właściciel firmy powinien udać się do właściwego urzędu skarbowego, gdzie będzie musiał podać numer (uprzednio założonego) rachunku bankowego oraz dane banku, w którym jest on prowadzony.

Obowiązek taki nakłada na przedsiębiorcę m.in. ustawa o podatku od towarów i usług, która nakazuje rozliczać podatek od towarów i usług wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego. Zwrot VAT następuje bowiem na konto bankowe (art. 87 pkt 2 ustawy o VAT). Innej możliwości ustawa nie przewiduje.

Poza tym przedsiębiorca musi udać się do ZUS żeby zgłosić siebie i pracowników do ubezpieczenia. W rozliczeniach z ZUS również konieczne jest posługiwanie się rachunkiem bankowym.

Rachunek bankowy przydatny jest jeszcze do rozliczeń firmy z innymi podmiotami gospodarczymi. Kwestie te regulują zapisy (art. 22) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W rozliczeniach z innymi podmiotami przedsiębiorstwo może dokonywać transakcji gotówkowych jedynie do kwoty 15.000 euro (wartość przeliczana na złote po kursie średnim ogłaszanym przez NBP).

Wybierając bank i konkretne konto przedsiębiorca powinien zastanowić się z jakiego rodzaju usług bankowych jego firma ma zamiar korzystać najczęściej. To ważne ze względu na koszty obsługi bankowej. Z punktu widzenia małych firm oraz osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą najważniejszymi opłatami związanymi z rachunkiem bieżącym są: opłata miesięczna za prowadzenie konta, koszty związane z przelewami (do kontrahentów, ZUS i urzędu skarbowego) oraz opcjonalnie koszt wydania i obsługi karty płatniczej.

Najniższe stawki oferują banki internetowe. Ich oferta jest skierowana do firm, które mają zamiar korzystać jedynie z bankowości elektronicznej lub bankowej obsługi telefonicznej i nie zależy im na fizycznym kontakcie z pracownikiem w oddziale banku.

Tego rodzaju usługi świadczą obecnie 3 banki:

1. VW Bank direct - Plus Konto Biznes,

2. mBank - mBiznes konto.

3. Inteligo - Konto firmowe Inteligo,

Konto w VW Bank direct prowadzone jest bez opłaty miesięcznej. Bez opłat realizowane są również przelewy przez internet. Do autoryzacji operacji służy wydawany przez bank token. Za korzystanie z tego urządzenia bank pobiera opłatę w wysokości 36 złotych rocznie. Jeżeli firma nie ma zamiaru korzystać z karty płatniczej to opłata za token będzie jedyną, jaką poniesie w ciągu roku. Jednak jeżeli karta debetowa (do konta) będzie potrzebna, jej koszt wynosi 50 zł rocznie. Natomiast wypłata gotówki z bankomatu w kraju - 5 zł. Zamiast wypłacać pieniądze w bankomacie można skorzystać z usługi cashback (wypłata gotówki w kasie sklepu przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowej) i wtedy jej koszt wynosi zaledwie 50 gr.

Za prowadzenie konta dla firm opłat nie pobiera także drugi z banków internetowych - mBank. Płatne są tam jednak prawie wszystkie przelewy bankowe. Przelew internetowy kosztuje 1 zł (wykonany za pośrednictwem operatora mLinii już 4 zł). Bezpłatnie natomiast można przesłać pieniądze na konto ZUS oraz urzędu skarbowego.

Choć wydanie karty płatniczej jest bezpłatne, mBank pobiera opłatę miesięczną w wysokości 3,50 zł za korzystanie z niej. Wypłata z bankomatu kosztuje 2 zł (w przypadku bankomatów sieci Banku Zachodniego WBK, Cash4You, eCard, Euronet) lub 5 zł - w przypadku pozostałych krajowych bankomatów.

Płatne przelewy obowiązują również w Inteligo. Koszt do innego banku oraz urzędu skarbowego to 1,49 zł (2,99 zł za pomocą konsultanta). Za przelew do ZUS opłata wynosi 2,99 zł. Bank pobiera również opłatę miesięczną za prowadzenie konta w wysokości 3,99 zł.

Trzeba pamiętać, że oferta banków internetowych nie jest kierowana do wszystkich podmiotów gospodarczych. Praktycznie tylko w VW Bank direct nie ma żadnych ograniczeń, natomiast w mBanku oraz Inteligo rachunki prowadzone są tylko na rzecz tzw. wolnych zawodów, spółek cywilnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK