| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Znak towarowy pod ochroną

Znak towarowy pod ochroną

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług.

Wartość znaku towarowego największych światowych korporacji - takich jak Coca-Cola czy IBM - jest szacowana na ponad 50 mld dolarów. W przypadku każdego przedsiębiorstwa, które chce się pozytywnie wyróżnić na rynku, stanowi cenny kapitał - warto go chronić.

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług (znaki towarowe zastrzega się dla konkretnych towarów i/lub usług, które są przyporządkowywane do specjalnych klas, na podstawie tzw. klasyfikacji nicejskiej; obecnie istnieją 34 klasy towarowe i 11 klas usługowych). Za każdą dodatkową klasę (grupę) trzeba dopłacić 120 zł, ale opłatę za zgłoszenie można odroczyć na miesiąc.

W minionym roku - jak podaje rzecznik UP, Adam Taukert - urząd przyjął 15 tys. 786 zgłoszeń w trybie krajowym (wszystkich zgłoszeń, także od osób fizycznych). Choć większość przedsiębiorców wie, co daje ochrona znaku towarowego, nadal wielu z niej nie korzysta. Tymczasem z uzyskaniem ochrony, nabywa się prawa do wyłącznego używania znaku towarowego, w sposób zarobkowy lub zawodowy, na całym obszarze, na jakim dokonane jest zgłoszenie.

Rejestracja firmy w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie oznacza uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy. Wniosek o udzielenie prawa ochronnego na indywidualny znak towarowy może złożyć każda osoba fizyczna lub prawna. Od momentu dokonania prawidłowego zgłoszenia, uzyskuje się pierwszeństwo do uzyskania prawa wyłącznego (UP ma 3 miesiące na ogłoszenie dokonanego zgłoszenia).

Po pierwsze, znak towarowy pozwala konsumentom odróżnić/zidentyfikować pochodzenie towarów i usług. Na przykład wybrać ulubioną herbatę czy szampon z półki sklepowej. Ponadto może informować o jakości towaru/usługi i je reklamować.

Jest istotnym elementem promocji firmy, strategii budowania jej wizerunku oraz renomy. To z kolei umożliwia pozyskiwanie następnych, lojalnych klientów.

Pozwala powstrzymać ewentualne naruszenia praw.

Umożliwia czerpanie korzyści materialnych z eksploatacji znaku, pozytywnie postrzeganego przez konsumentów. Dobra opinia o towarach/usługach, oznaczonych konkretnym znakiem towarowym, decyduje o ich sukcesie na rynku. Dlatego tak ważne jest, by znak towarowy był jak najlepiej chroniony.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia praw do własnego znaku towarowego może mieć negatywne skutki i narazić przedsiębiorcę na wymierne straty:

● nadszarpnąć lub zniszczyć reputację firmy, gdy inna, posługująca się tym samym znakiem, wprowadzi do obrotu handlowego towar/usługę niższej jakości;

● utrudnić, a niekiedy nawet ograniczyć, rozwój przedsiębiorstwa;

● doprowadzić do utraty pozostawionych bez ochrony znaków towarowych, np. na rzecz większych konkurentów.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK