| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Znak towarowy pod ochroną

Znak towarowy pod ochroną

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług.

Finansowe korzyści z tytułu posiadania praw do danego znaku towarowego mogą pochodzić z następujących źródeł:

● sprzedaży znaku;

● zamiany znaku;

● darowizny znaku towarowego;

● zastawu;

● udzielenia licencji na używanie znaku przez innych przedsiębiorców w obrocie, np. w ramach sieci franchisingowej;

● wykorzystania znaku towarowego, jako argumentu wspomagającego, podczas ubiegania się o przyznanie środków z instytucji finansowych;

● zabezpieczenia zaciąganego kredytu;

● wniesienia znaku towarowego, jako aport do spółki.

Uzyskanie ochrony znaku towarowego na terytorium Polski jest możliwe w trybie krajowym, regionalnym albo międzynarodowym. Ochrony w trybie krajowym udziela Urząd Patentowy. Na terytorium Polski chronione są także wspólnotowe znaki towarowe rejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante. Znaki te podlegają ochronie na całym terytorium Unii Europejskiej, na podstawie jednego prawa wyłącznego, udzielonego przez OHIM.

Skuteczną ochronę w Polsce, można uzyskać również w trybie rejestracji międzynarodowej, w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), w Genewie, za pośrednictwem odpowiedniego krajowego urzędu ds. ochrony własności przemysłowej.

Ochrona, wynikająca z rejestracji międzynarodowej znaku towarowego, jest rozszerzana na Polskę, w momencie uznania jej skutków przez Urząd Patentowy (w innych państwach - właściwy krajowy urząd ds. własności przemysłowej).

Zgłaszający znak mogą w ten sam sposób uzyskać ochronę poza granicami Polski, natomiast obcokrajowcy - w Polsce.

Istnieje możliwość wystąpienia o ochronę znaku towarowego, zanim zacznie on być wykorzystywany, tym bardziej że procedura uzyskania ochrony, od momentu zgłoszenia, trwa w Polsce ok. 3 lat.

W większości państw, ochrona znaku towarowego, który nie był używany, po pewnym czasie wygasa. W Polsce jest to ostatni dzień pięcioletniego okresu, liczonego od początkowej daty nieużywania znaku, o czym mówi art. 169 ust. 1 pkt. 1, ustawy Prawo własności przemysłowej: „na skutek nieużywania zarejestrowanego znaku towarowego w sposób rzeczywisty, dla towarów objętych prawem ochronnym, w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego, chyba że istnieją ważne powody jego nieużywania”. Urząd Patentowy wydaje decyzję o wygaśnięciu prawa ochronnego na dany znak towarowy - na wniosek każdej osoby, która ma w tym prawny interes.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK