| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Znak towarowy pod ochroną

Znak towarowy pod ochroną

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług.

Finansowe korzyści z tytułu posiadania praw do danego znaku towarowego mogą pochodzić z następujących źródeł:

● sprzedaży znaku;

● zamiany znaku;

● darowizny znaku towarowego;

● zastawu;

● udzielenia licencji na używanie znaku przez innych przedsiębiorców w obrocie, np. w ramach sieci franchisingowej;

● wykorzystania znaku towarowego, jako argumentu wspomagającego, podczas ubiegania się o przyznanie środków z instytucji finansowych;

● zabezpieczenia zaciąganego kredytu;

● wniesienia znaku towarowego, jako aport do spółki.

Uzyskanie ochrony znaku towarowego na terytorium Polski jest możliwe w trybie krajowym, regionalnym albo międzynarodowym. Ochrony w trybie krajowym udziela Urząd Patentowy. Na terytorium Polski chronione są także wspólnotowe znaki towarowe rejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante. Znaki te podlegają ochronie na całym terytorium Unii Europejskiej, na podstawie jednego prawa wyłącznego, udzielonego przez OHIM.

Skuteczną ochronę w Polsce, można uzyskać również w trybie rejestracji międzynarodowej, w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), w Genewie, za pośrednictwem odpowiedniego krajowego urzędu ds. ochrony własności przemysłowej.

Ochrona, wynikająca z rejestracji międzynarodowej znaku towarowego, jest rozszerzana na Polskę, w momencie uznania jej skutków przez Urząd Patentowy (w innych państwach - właściwy krajowy urząd ds. własności przemysłowej).

Zgłaszający znak mogą w ten sam sposób uzyskać ochronę poza granicami Polski, natomiast obcokrajowcy - w Polsce.

Istnieje możliwość wystąpienia o ochronę znaku towarowego, zanim zacznie on być wykorzystywany, tym bardziej że procedura uzyskania ochrony, od momentu zgłoszenia, trwa w Polsce ok. 3 lat.

W większości państw, ochrona znaku towarowego, który nie był używany, po pewnym czasie wygasa. W Polsce jest to ostatni dzień pięcioletniego okresu, liczonego od początkowej daty nieużywania znaku, o czym mówi art. 169 ust. 1 pkt. 1, ustawy Prawo własności przemysłowej: „na skutek nieużywania zarejestrowanego znaku towarowego w sposób rzeczywisty, dla towarów objętych prawem ochronnym, w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego, chyba że istnieją ważne powody jego nieużywania”. Urząd Patentowy wydaje decyzję o wygaśnięciu prawa ochronnego na dany znak towarowy - na wniosek każdej osoby, która ma w tym prawny interes.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK