| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.


W każdym przypadku, niezależnie od obowiązku sprawdzenia i ewentualnego skorygowania dokumentów za poprzedni rok kalendarzowy, płatnik, który stwierdzi nieprawidłowości we własnym zakresie (lub nieprawidłowości zostaną stwierdzone przez ZUS), powinien skorygować dane wykazane w deklaracji rozliczeniowej lub w imiennych raportach miesięcznych.

Jeżeli już po wysłaniu dokumentów do ZUS płatnik zauważy w nich błędy, to w ciągu 7 dni od wykrycia błędu ma obowiązek przesłać do ZUS korekty. Termin 7-dniowy dotyczy zarówno błędów, które zauważył płatnik, jak i błędów, które stwierdził ZUS.

PRZYKŁAD

W grudniu 2008 r. pracownik oprócz podstawowego wynagrodzenia otrzymał również wypłatę premii za czwarty kwartał. Sporządzając raport ZUS RCA za pracownika z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 za grudzień 2008 r. płatnik popełnił błąd. Jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wykazał tylko kwotę wynagrodzenia zasadniczego. Płatnik zauważył swój błąd w styczniu 2009 r., przygotowując dane do rocznego rozliczenia podatkowego W związku z tym płatnik jest zobowiązany przekazać do ZUS korygujący raport ZUS RCA za tego pracownika, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00, w którym musi wpisać prawidłową podstawę wymiaru składek - łączny przychód obejmujący zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i premię. Raport korygujący ZUS RCA płatnik dołącza do deklaracji rozliczeniowej korygującej ZUS DRA za grudzień 2008 r.

Obowiązek sprawdzenia do 30 kwietnia 2009 r. przesłanych do ZUS dokumentów rozliczeniowych za 2008 r ma każdy płatnik składek. Płatnik powinien sprawdzić imienne raporty miesięczne za osoby ubezpieczone i przygotować ewentualne korekty do 30 kwietnia 2009 r. Jeżeli błąd został popełniony w miesięcznym imiennym raporcie, to raport korygujący płatnik przesyła razem z deklaracją rozliczeniową. Jeżeli natomiast błąd został popełniony wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej, to płatnik ma obowiązek przygotować na nowo wyłącznie deklarację korygującą za dany miesiąc.

WAŻNE!

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić prawidłowość danych zawartych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za 2008 r.

ZUS może sam korygować niektóre błędy w deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportach miesięcznych. Jeżeli ZUS stwierdzi rozbieżności w kwotach składek wykazanych przez płatnika składek i kwotach składek wyliczonych przez ZUS od podstaw wymiaru składek wykazanych przez płatnika, za prawidłowe przyjmie kwoty składek wyliczone przez siebie. Natomiast kwoty te wyliczy od podstawy wymiaru składek wskazanych przez płatnika. O dokonanych przez siebie korektach ZUS informuje płatnika składek. Jeżeli płatnik nie zgadza się z korektą sporządzoną przez ZUS, to powinien w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia złożyć deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne korygujące dokumenty skorygowane przez ZUS.

WAŻNE!

Jeżeli korekta dotyczy danych wykazanych wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej, płatnik nie składa miesięcznych raportów korygujących.

PRZYKŁAD

Płatnik przekazał do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych za marzec 2008 r. (deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne) z numerem identyfikatora 01. Już po przesłaniu dokumentów okazało się, że płatnik naliczył składkę na Fundusz Pracy od wszystkich osób ubezpieczonych, w tym zleceniobiorców, którzy podlegali ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie. Dlatego ma obowiązek przekazać deklarację rozliczeniową korygującą za marzec 2008 r., którą oznaczy numerem identyfikatora 02. Do deklaracji korygującej nie musi dołączać żadnych imiennych raportów korygujących, ponieważ składek na Fundusz Pracy nie wykazuje się w raportach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK