| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

(?) Czy w ramach sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących 2008 r. powinniśmy również skorygować zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli w zgłoszeniu został błędnie podany adres zamieszkania?

W ramach sprawdzania do 30 kwietnia 2009 r. prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących 2008 r. nie ma potrzeby zajmowania się zgłoszeniami członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak obowiązek skorygowania błędnych zgłoszeń wynika z ogólnej zasady zobowiązującej płatnika składek do złożenia dokumentu korygującego w każdym przypadku, gdy stwierdzi błąd.

Korekta danych członka rodziny ubezpieczonego, zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego polega na wyrejestrowaniu błędnego zgłoszenia i ponownym prawidłowym zgłoszeniu członka rodziny. W przypadku korekty danych identyfikacyjnych lub innych danych dotyczących członka rodziny ubezpieczonego, zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego, należy wypełnić dokument ZUS ZCNA w następujący sposób:

• w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” - wpisać dane płatnika,

• w bloku III „Dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” - wpisać dane ubezpieczonego,

• w bloku IV „Dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego” w polu 01 wpisać „2” (tj. wyrejestrowanie członka rodziny), a w dalszych polach wpisać wszystkie dane podane w nieprawidłowym zgłoszeniu,

• w bloku V „Dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego” w polu 01 wpisać „1” (tj. zgłoszenie nowego członka rodziny), a w dalszych polach wpisać prawidłowe dane członka rodziny,

• w bloku VI „Oświadczenie płatnika składek” - wpisać datę wypełnienia dokumentu oraz złożyć podpis; w bloku następnym „Oświadczenie osoby ubezpieczonej” - podpis składa ubezpieczony.

Obecnie stosuje się jeden druk do celów ubezpieczenia zdrowotnego. Zarówno zgłoszenia, wyrejestrowania, jak i korekty danych członków rodziny osoby ubezpieczonej powinny być dokonywane na formularzu ZUS ZCNA. Zasada ta obowiązuje również w przypadku, gdy członek rodziny był uprzednio zgłoszony na formularzu ZUS ZCZA.

W sytuacji gdy na formularzu ZUS ZCNA - „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego” został podany adres zamieszkania członka rodziny, mimo że jest zgodny z adresem osoby ubezpieczonej, to w przypadku konieczności korekty adresu zamieszkania ubezpieczonego należy dokonać korekty adresu także członka rodziny. Jeśli blok danych adresowych członka rodziny na formularzu ZUS ZCNA pozostał niewypełniony, wówczas w sytuacji korekty adresu ubezpieczonego nie ma potrzeby dokonywania korekty adresu członka rodziny.

• art. 41 ust. 7, ust. 7a, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.),

• załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych, deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717),

• art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK