| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

Niepełnosprawni pracownicy po ukończeniu 16 lat powinni legitymować się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Dlatego w przypadku tych osób płatnik nie powinien wpisywać w szóstym znaku kodu tytułu ubezpieczenia cyfry 4 oznaczającej osobę, która przedłożyła płatnikowi orzeczenie o niepełnosprawności wydawane osobom do 16. roku życia.

W przypadku podania w dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń błędnego kodu tytułu ubezpieczenia, ale takiego, który występuje w słowniku (jest zgodny z obowiązującym w danym okresie wykazem kodów zawartym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej), należy taką osobę wyrejestrować z ubezpieczeń z dniem zarejestrowania, tj. od dnia objęcia ubezpieczeniami z nieprawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia (na formularzu ZUS ZWUA), a następnie ponownie złożyć zgłoszenie z prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia (na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA) od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń.

PRZYKŁAD

Płatnik składek, zgłaszając pracownika, który posiada uprawnienie do renty socjalnej, do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA od 1 grudnia 2008 r., wpisał błędny kod tytułu ubezpieczenia. Zamiast kodu 01 10 03, wpisał kod 01 10 23. Oznacza to, że płatnik jest zobowiązany dokonać korekty przez wyrejestrowanie i następnie ponowne zgłoszenie pracownika.

Musi złożyć dokumenty:

• ZUS ZWUA, w którym wyrejestruje daną osobę z datą 1 grudnia 2008 r., podając kod tytułu ubezpieczenia 01 10 23,

• ZUS ZUA, w którym zgłosi do ubezpieczeń tę osobę z datą 1 grudnia 2008 r. z kodem 01 10 03.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po skorygowaniu dokumentów zgłoszeniowych złożonych za pracownika płatnik musi również skorygować dokumenty rozliczeniowe za tę osobę, jeżeli zostały za nią złożone imienne raporty miesięczne z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia.

Raporty za osoby z nieprawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia powinny być wycofane. Aby wycofać raport składkowy, należy sporządzić raport korygujący, w którym w polach dotyczących podstawy wymiaru i kwoty składek będzie wpisane „0,00”. Dodatkowo należy sporządzić raport za te osoby z prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia. Raporty powinny być dołączone do deklaracji rozliczeniowej korygującej oznaczonej takim samym numerem identyfikatora.

(?) Wysłaliśmy do ZUS za pracownika Adama Kowalskiego raport ZUS RSA za lipiec 2008 r., wykazując wypłatę zasiłku chorobowego za okres od 25 do 31 lipca w kwocie 750 zł. Przy przeglądaniu dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok okazało się, że zasiłek chorobowy dotyczył Piotra Kowalskiego, a Adam Kowalski przepracował cały lipiec. W jaki sposób należy skorygować raporty?

Aby wycofać raport świadczeniowy, który nie powinien być złożony, należy sporządzić raport korygujący. W pola dotyczące liczby dni zasiłkowych/liczby wypłat i kwoty świadczenia należy wpisać wartość „0,00”.

W celu wycofania raportu świadczeniowego złożonego za Adama Kowalskiego powinni Państwo sporządzić korygujący raport ZUS RSA, w którym należy wykazać:

• kod tytułu ubezpieczenia, taki jak na pierwszorazowym raporcie, czyli 01 10 00,

• „0” w polu liczba dni zasiłkowych/liczba wypłat,

• kod świadczenia/przerwy 313, taki jak na pierwszorazowym raporcie,

• taki sam okres, jak w wycofywanym raporcie, czyli 25-31 lipca,

• „0,00” w polu „kwota”.

Powinni Państwo dołączyć ten raport do deklaracji rozliczeniowej korygującej. Dokumenty te muszą być oznaczone takim samym numerem identyfikatora. Jeśli za Piotra Kowalskiego, którego faktycznie dotyczył zasiłek, nie był złożony raport ZUS RSA, to także należy sporządzić za niego raport korygujący.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK