| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

ZUS ma prawo ukarać płatnika składek, który nie wywiązuje się z obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Płatnicy, którzy nie wypełniają swoich obowiązków wobec ZUS, muszą liczyć się sankcjami, np. karą grzywny.

Płatnik składek albo osoba zobowiązana do działania w imieniu płatnika, który nie koryguje nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym za 2008 r., do 30 kwietnia 2009 r. może być ukarany grzywną do 5000 złotych. Grzywnę w podobnej wysokości może nałożyć sąd grodzki na płatnika, który nie zgłasza wymaganych ustawą danych (w tym danych korygujących) lub zgłasza nieprawdziwe dane.

(?) Przeglądając dokumenty przesłane do ZUS za 2008 r. okazało się, że nie złożyliśmy zerowych raportów rozliczeniowych za grudzień 2008 r. za pracowników, których zatrudniliśmy w drugiej połowie grudnia 2008 r., a którzy wynagrodzenie otrzymali dopiero w styczniu 2009 r. Chcę skorygować dokumenty w marcu 2009 r. Jaki numer powinny mieć te raporty?

Deklarację rozliczeniową korygującą oraz imienne raporty miesięczne korygujące powinni Państwo oznaczyć numerem identyfikatora 02 - jeżeli wcześniej nie składali Państwo żadnych korekt. Nie ma znaczenia, że są to raporty pierwszorazowe za pracowników, którzy nie zostali wcześniej wykazani w dokumentach przesłanych do ZUS. Dokumenty za tych pracowników muszą mieć taki sam numer jak deklaracja rozliczeniowa, do której zostały dołączone raporty.

W każdym dokumencie rozliczeniowym - pierwszorazowym i korygującym przesyłanym do ZUS płatnik w bloku I „Dane organizacyjne”: wpisuje identyfikator dokumentu (raportu lub deklaracji). Identyfikator dokumentu składa się z numeru identyfikatora oraz miesiąca i roku, za który jest dokonane rozliczenie.

Numer identyfikatora oznacza numer dokumentu za okres rozliczeniowy, za który jest składany. Numer 01 - oznacza pierwszorazowe dokumenty rozliczeniowe, natomiast numery od 02 do 39 oznaczają kolejną wersję dokumentów rozliczeniowych korygujących za ten miesiąc.

WAŻNE!

Imienny raport korygujący powinien być zawsze oznaczany tym samym numerem (w polu 01 „Identyfikator raportu”), co deklaracja rozliczeniowa korygująca, do której jest dołączony.

Przekazali Państwo do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych (deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne) za grudzień 2008 r., które powinny być oznaczone numerem identyfikatora 01. Po stwierdzeniu, że dokumenty są niekompletne, powinni Państwo złożyć brakujące raporty za osoby, za które nie zostały złożone raporty w terminie. Mimo że nie ma żadnych zmian dotyczących składek, są Państwo zobowiązani przekazać raporty imienne (zerowe) za tych ubezpieczonych oraz deklarację rozliczeniową korygującą.

(?) Za kwiecień 2008 r. złożyliśmy za pracownika dwa raporty: ZUS RCA i ZUS RSA. Błąd popełniliśmy tylko w raporcie ZUS RSA. Czy przy korygowaniu jednego raportu należy również dołączyć raport ZUS RCA za tę osobę?

Korygując raport ZUS RSA za kwiecień 2008 r. nie powinni Państwo dołączać do zestawu dokumentów za pracownika raportu ZUS RCA za kwiecień 2008 r.

Imienne raporty miesięczne mogą dotyczyć:

• należnych składek (w tym składek na ubezpieczenie zdrowotne) i świadczeń finansowanych z budżetu państwa, należnych za okres do 31 sierpnia 2006 r.,

• wypłaconych świadczeń i przerw w opłacaniu składek.

WAŻNE!

Raporty za danego ubezpieczonego należy korygować w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA), w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Za grudzień 2008 r. płatnik składek sporządził za zleceniobiorcę raport składkowy ZUS RCA oraz dwa raporty świadczeniowe ZUS RSA. Aby skorygować błąd popełniony w raporcie składkowym ZUS RCA, płatnik powinien złożyć deklarację rozliczeniową korygującą ZUS DRA z załączonym do niej raportem imiennym ZUS RCA. Płatnik nie musi natomiast przekazywać za zleceniobiorcę raportów ZUS RSA, które są prawidłowe.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK