| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Warunkiem rozpatrzenia przez ZUS wniosku o rozłożenie płatności składek na raty jest uregulowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego. Jeżeli dłużnik nie opłacił składek w części finansowanej przez ubezpieczonego, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r., to ZUS nie udzieli mu omawianej ulgi do czasu zapłacenia tych składek z odsetkami za zwłokę.

2.2. Płatność w trakcie egzekucji

W przypadku gdy prowadzona z majątku dłużnika egzekucja należności z tytułu składek jest skuteczna, ZUS nie zawrze z nim umowy o rozłożeniu tej należności na raty. Wyjątkowo ZUS może zawrzeć układ ratalny, jeżeli zawieszenie postępowania egzekucyjnego i rozłożenie należności na raty daje gwarancję przyspieszenia ich spłaty.

Jeżeli natomiast egzekucja należności z tytułu składek prowadzona jest przez inny organ egzekucyjny niż dyrektor oddziału ZUS, warunkiem rozłożenia należności z tytułu składek na raty jest opłacenie przez dłużnika należnych kosztów egzekucyjnych i kosztów upomnienia.

2.3. Sytuacja płatnika w przypadku rozłożenia płatności na raty

Po zawarciu umowy o rozłożeniu zapłaty składek na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę od składek począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielnie tych ulg (art. 29 ust. 2 ustawy systemowej). Bieg terminu przedawnienia należności z tytułu składek objętych układem ratalnym nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia zawarcia umowy do dnia płatności ostatniej raty określonej w harmonogramie spłat. Niedotrzymanie przez płatnika warunków umowy, czyli niespłacanie rat w ustalonych terminach sprawia, że pozostała do spłaty kwota zadłużenia staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę.

WAŻNE!

Niezapłacenie raty w terminie powoduje, że układ ratalny zostanie zerwany, a należności z tytułu nieopłaconych składek stają się wymagalne od tego terminu wraz z odsetkami.

PRZYKŁAD

Spółka komandytowa w związku ze zmniejszeniem popytu na sprzedawane przez nią towary, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. W konsekwencji nie uregulowała składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z jej środków za październik, listopad, grudzień 2008 r. oraz styczeń 2009 r. na łączną kwotę 112 097,30 zł. 5 lutego 2009 r. spółka komandytowa złożyła w ZUS wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na 6 miesięcy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK