REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Barbara Zabieglińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS w przewidzianych terminach, może zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty - wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę.

Płatnik składek zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (oraz na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) w terminach określonych w art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

I tak:

• dla osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie - jest to 10. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni,

• dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, jednostek gospodarstw pomocniczych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych - 5. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni,

• dla pozostałych płatników składek - 15. dzień następnego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

REKLAMA

Jan Kowalski od 1 stycznia 2009 r. prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że za styczeń 2009 r. zobowiązany jest złożyć dokumenty ubezpieczeniowe oraz opłacić składki do 10 lutego br. Od 5 lutego zatrudnił 2 pracowników oraz 1 osobę współpracującą. A zatem dokumenty rozliczeniowe za siebie i za ww. osoby za luty 2009 r. musi złożyć do jednostki terytorialnej ZUS - do 15 marca br. W tym samym terminie zobowiązany jest opłacić należne składki.

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS we wskazanych wyżej terminach, to nie tylko nie uchyli się on od płatności, ale musi liczyć się z dodatkowymi sankcjami finansowymi (np. odsetkami za zwłokę, karą dodatkową itp.). Może jednak zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty i wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę.

Wniosek zainteresowanego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może (ale nie musi) na wniosek zobowiązanego odroczyć termin płatności składek, uwzględniając jego możliwości płatnicze oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Takie przesunięcie terminu płatności może dotyczyć tylko należności finansowanej przez płatnika składek, a nie przez ubezpieczonego. Oznacza to, że osoba występująca z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek musi opłacać w całości składki finansowane przez ubezpieczonego z jego środków.

WaŻne!

Odroczenie terminu płatności składek stosowane jest wyłącznie do składek bieżących, których ustawowy termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego też złożenie wniosku o przesunięcie terminu płatności może nastąpić najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Po jego upływie płatnik może się ubiegać o rozłożenie zobowiązania na raty.

Przykład

Roman Wiśniewski jest przedsiębiorcą budowlanym zatrudniającym 20 pracowników, czyli dla niego terminem płatności należności wobec ZUS jest 15. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zainteresowany otrzymał informację, że za roboty wykonane w styczniu i lutym br. otrzyma zapłatę z dużym opóźnieniem, tj. dopiero w maju br. W związku z tym płatnik obliczył, że będzie miał trudności z uregulowaniem składek za marzec, kwiecień i maj 2009 r. Chcąc uniknąć zapłaty odsetek za zwłokę, powinien wystąpić z wnioskiem do ZUS o odroczenie terminu płatności składek za ww. miesiące do 15 kwietnia 2009 r. Ten dzień jest bowiem terminem płatności składek za marzec 2009 r. Prawdopodobnie ZUS wyrazi zgodę, ale pod warunkiem że wszystkie bieżące składki są uregulowane.

Uzasadnienie wniosku

Wniosek o przesunięcie terminu płatności składek powinien być rzetelnie uzasadniony. A wynika to z faktu, że opcja odroczenia terminu płatności jest dozwolona ze względów gospodarczych lub innych ważnych przyczyn zasługujących na uwzględnienie.

Z praktyki ZUS wynika, że tymi powodami są:

• trudna sytuacja materialna lub osobista płatnika składek,

• zdarzenia losowe (np. długi pobyt w szpitalu),

• klęski żywiołowe (powódź),

• zawarcie przez zadłużonego płatnika sądowego postępowania układowego, ugodowego lub bankowego,

• upadłość banku, w którym płatnik posiadał środki na rachunku.

Przedsiębiorca musi także przedłożyć odpowiednie dokumenty, na podstawie których ZUS szczegółowo opiniuje sytuację podmiotu gospodarczego ubiegającego się o przesunięcie terminu płatności składek. Każdy zgłoszony wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. A zatem zakres udzielonej ulgi, czyli okres spłaty należności, jest dostosowany do sytuacji konkretnego dłużnika i jego potencjalnych możliwości finansowych.

Zgoda ZUS

Pozytywne rozpatrzenie podania dłużnika zależy od uznania ZUS. Sam fakt złożenia wniosku nie powoduje żadnego obowiązku udzielenia tej ulgi. Na uwagę zasługuje fakt, że rozstrzygnięcie nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a więc nie można od niej odwołać się do sądu. Udzielenie omawianej ulgi następuje w formie umowy zawartej między ZUS a zainteresowanym podmiotem gospodarczym (płatnikiem składek). Zawarcie tej umowy następuje w drodze negocjacji między stronami, które ustalają warunki zastosowania przez ZUS ulgi. Jeżeli płatnik nie zgodzi się z negatywnym rozpatrzeniem przez ZUS jego wniosku, to może wystąpić z odwołaniem do Prezesa ZUS. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jednorazowe odroczenie terminu płatności składek może dotyczyć więcej niż jednej składki. Nie jest jednak możliwe uzyskanie odroczenia terminu płatności składek częściej niż raz na 6 kolejnych miesięcy, a maksymalny okres odroczenia terminu płatności może wynieść 6 miesięcy.

Opłata prolongacyjna

REKLAMA

Jeżeli płatnik uzyska zgodę na zapłatę należności w innym terminie, niż przewiduje to ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, nie zapłaci wówczas odsetek za zwłokę. Jednak ZUS do kwoty odroczonej składki naliczy mu opłatę prolongacyjną. Wysokość tej opłaty zależy od kwoty odroczonej składki, liczby dni, na które odroczono termin jej płatności, oraz stawki opłaty prolongacyjnej. Stawka ta wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązujących w dniu zawarcia umowy cywilnoprawnej odraczającej termin płatności składek. Jak widać, warto z takim wnioskiem wystąpić odpowiednio wcześniej, aby uniknąć naliczania odsetek za zwłokę, których wysokość zawsze będzie wyższa od opłaty prolongacyjnej. Wcześniejsze spłacenie odroczonej należności nie wpływa na obniżenie wysokości opłaty prolongacyjnej.

ZUS nie nalicza opłaty prolongacyjnej, gdy przedsiębiorca uzyskał zgodę na odroczenie terminu płatności składek z powodu klęski żywiołowej (np. powódź na terenie, gdzie dany podmiot prowadzi działalność) lub wypadku losowego.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA