| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS w przewidzianych terminach, może zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty - wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę.

Przykład

Roman Wiśniewski jest przedsiębiorcą budowlanym zatrudniającym 20 pracowników, czyli dla niego terminem płatności należności wobec ZUS jest 15. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zainteresowany otrzymał informację, że za roboty wykonane w styczniu i lutym br. otrzyma zapłatę z dużym opóźnieniem, tj. dopiero w maju br. W związku z tym płatnik obliczył, że będzie miał trudności z uregulowaniem składek za marzec, kwiecień i maj 2009 r. Chcąc uniknąć zapłaty odsetek za zwłokę, powinien wystąpić z wnioskiem do ZUS o odroczenie terminu płatności składek za ww. miesiące do 15 kwietnia 2009 r. Ten dzień jest bowiem terminem płatności składek za marzec 2009 r. Prawdopodobnie ZUS wyrazi zgodę, ale pod warunkiem że wszystkie bieżące składki są uregulowane.

Wniosek o przesunięcie terminu płatności składek powinien być rzetelnie uzasadniony. A wynika to z faktu, że opcja odroczenia terminu płatności jest dozwolona ze względów gospodarczych lub innych ważnych przyczyn zasługujących na uwzględnienie.

Z praktyki ZUS wynika, że tymi powodami są:

• trudna sytuacja materialna lub osobista płatnika składek,

• zdarzenia losowe (np. długi pobyt w szpitalu),

• klęski żywiołowe (powódź),

• zawarcie przez zadłużonego płatnika sądowego postępowania układowego, ugodowego lub bankowego,

• upadłość banku, w którym płatnik posiadał środki na rachunku.

Przedsiębiorca musi także przedłożyć odpowiednie dokumenty, na podstawie których ZUS szczegółowo opiniuje sytuację podmiotu gospodarczego ubiegającego się o przesunięcie terminu płatności składek. Każdy zgłoszony wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. A zatem zakres udzielonej ulgi, czyli okres spłaty należności, jest dostosowany do sytuacji konkretnego dłużnika i jego potencjalnych możliwości finansowych.

Pozytywne rozpatrzenie podania dłużnika zależy od uznania ZUS. Sam fakt złożenia wniosku nie powoduje żadnego obowiązku udzielenia tej ulgi. Na uwagę zasługuje fakt, że rozstrzygnięcie nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a więc nie można od niej odwołać się do sądu. Udzielenie omawianej ulgi następuje w formie umowy zawartej między ZUS a zainteresowanym podmiotem gospodarczym (płatnikiem składek). Zawarcie tej umowy następuje w drodze negocjacji między stronami, które ustalają warunki zastosowania przez ZUS ulgi. Jeżeli płatnik nie zgodzi się z negatywnym rozpatrzeniem przez ZUS jego wniosku, to może wystąpić z odwołaniem do Prezesa ZUS. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jednorazowe odroczenie terminu płatności składek może dotyczyć więcej niż jednej składki. Nie jest jednak możliwe uzyskanie odroczenia terminu płatności składek częściej niż raz na 6 kolejnych miesięcy, a maksymalny okres odroczenia terminu płatności może wynieść 6 miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK