| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmowe przedszkole

Firmowe przedszkole

Dobrym pomysłem na przyciągnięcie i utrzymanie w firmie pracowników jest ułatwienie im godzenia dwóch najważniejszych ról życiowych - pracownika i rodzica. W tym względzie jednym z rozwiązań może być firmowe przedszkole.


Firmowe przedszkola w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Ciągle jeszcze jesteśmy daleko w tyle za krajami zachodniej Europy czy USA, gdzie funkcjonowanie firmowego przedszkola jest standardem. Jednak, jak wskazuje badanie opinii na temat zakładania i funkcjonowania firmowych przedszkoli* około 20 proc. polskich firm rozważa obecnie lub w najbliższych latach założenie takiej placówki.

Z dobrodziejstwa funkcjonowania firmowego przedszkola korzystają przede wszystkim rodzice i ich dzieci, które mają pewność, że znajdą miejsce w przedszkolu, ale również pracodawcy. Firmowe przedszkole jest z pewnością ważnym elementem w budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy, ma wpływ na pozyskiwanie i zatrzymanie wartościowych pracowników w firmie, ale przede wszystkim zapewnia pracownikom możliwość pogodzenia życia rodzinnego z pracą zawodową. Organizacje, które inwestują w równowagę praca-rodzina, są chętniej wybierane przez kandydatów do pracy, a zatrudnieni już pracownicy wykazują większy stopień zaangażowania, co w efekcie przekłada się na konkretne korzyści finansowe dla firmy.

Założenie przedszkola nie jest prostą sprawą. Aby placówka w ogóle mogła zacząć działać, musi spełniać wiele wymagań.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o prowadzeniu w firmie przedszkola, warto upewnić się, od czego zależy powodzenie projektu.

Jednym z pierwszych działań, jakie należy podjąć, jest przeanalizowanie obłożenia przedszkola, czyli ustalenie liczby dzieci pracowników, które będą uczęszczały do przedszkola. Warto, na podstawie wieku pracowników oraz struktury zatrudnienia, prognozować liczbę przedszkolaków w przyszłości. Od tego w dużej mierze powinno zależeć określenie wielkości przedszkola (maksymalnej liczby miejsc w placówce).

Nie należy też zakładać, że wszyscy rodzice, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym, zechcą z firmowego przedszkola korzystać.

Preferencje rodziców co do miejsca, godzin pracy oraz przede wszystkim co do chęci pozostawienia swojego dziecka w firmowym przedszkolu, najlepiej zbadać za pomocą firmowej ankiety.

Warto zawrzeć w niej następujące pytania:

• czy jest Pan/i zainteresowany/a umieszczeniem swojego dziecka w przedszkolu firmowym?

•  jakimi czynnikami kierowałby/aby się Pan/i przy wyborze przedszkola?

•  jaka lokalizacja przedszkola jest przez Pana/ią preferowana?

• jakich zajęć dodatkowych dla dzieci oczekiwałby Pan/i w przedszkolu?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK