| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

Od 1 stycznia 2009 r. małe firmy mogą opłacać składki ZUS gotówką. Oznacza to, że firmy zatrudniające kilku pracowników mogą kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP wpłacić w banku, jak też wypełniając przelew w okienku pocztowym.


Do 31 grudnia 2008 r. tylko nieliczna grupa osób mogła opłacać składki ZUS gotówką. Byli to m.in. twórcy i artyści oraz osoby, które kontynuują ubezpieczenie lub przystąpiły do ubezpieczenia dobrowolnego (w trybie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Te grupy osób mogły opłacać składki, wybierając opłatę gotówką - na poczcie lub przelewem bankowym. Opłacanie składek w formie bezgotówkowej nie dotyczyło zatem jedynie osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Od 1 stycznia 2009 r. składki w okienku pocztowym mogą opłacać również mikroprzedsiębiorcy. Są to przedsiębiorcy, będący mikroprzedsiębiorcami w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

WAŻNE!

Składki w gotówce mogą opłacać ci przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki zatrudnienia i wysokości obrotów.

Zmiana zapewnia mikroprzedsiębiorcom możliwość wyboru sposobu zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne w formie polecenia przelewu lub w formie przekazu pocztowego. W praktyce przedsiębiorcy nie muszą więc mieć rachunku bankowego.

Wadą przekazywania składek do ZUS gotówką może być problem z identyfikacją w ZUS wpłat dokonywanych przekazem pocztowym. Banki współpracują z ZUS w przypadkach stwierdzenia niezgodności danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w zleceniu płatniczym, z danymi z Centralnego Rejestru Płatników Składek. Wyjaśnianie niezgodności przez pocztę będzie utrudnione, ponieważ poczta nie ma danych płatnika składek i nie będzie wiadomo, kto i gdzie popełnił błąd.

Jeżeli płatnik zdecyduje się na opłacanie składek gotówką, za dzień ich opłacenia ZUS przyjmie dzień wpłacenia kwoty składek w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na rachunki bankowe ZUS.

PRZYKŁAD

Termin płatności składek na ZUS dla pana Jarosława to 15 stycznia 2009˙r. Pan Jarosław prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia 3 osoby. Jego obroty nie przekroczyły limitu obowiązującego mikroprzedsiębiorcę. Pomimo że ma firmowy rachunek bankowy, pan Jarosław składki za grudzień 2008 r. opłacił 15 stycznia 2009 r. Przelew na poczcie zrobił w środę wieczorem. Na pieczątce jest data 15 stycznia 2009 r., a to oznacza, że wpłaty dokonał w terminie, niezależnie od tego, kiedy pieniądze trafią na konto ZUS.

WAŻNE!

Przy wpłatach gotówkowych dniem zapłaty jest dzień wpłacenia kwoty należnych za dany miesiąc składek w banku, na poczcie lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej.

W obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty składek jest dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub rachunku przedsiębiorcy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1318

• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK