| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Maksymalizacja wydajności zamiast redukcji zatrudnienia

Maksymalizacja wydajności zamiast redukcji zatrudnienia

W obliczu kryzysu coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pozwolą im przetrwać czas niepewności i gorszej koniunktury. Walka o przetrwanie wymaga przeformułowania celów strategicznych i szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Paradoksalnie to właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w pracowników. Kto nie wykorzysta tej możliwości, straci szansę na długofalowy rozwój.


Zmiany w strukturze zatrudnienia organizacji są prawdopodobnie nieuniknione. Cała sztuka będzie polegała na zatrzymaniu najlepszych pracowników, tak by uniknąć utraty istotnych kompetencji i utrzymać gotowość firmy do stawienia czoła konkurencji. Odpowiednie przeprowadzenie tego procesu leży w kompetencji działu personalnego, który powinien wspierać działania biznesowe firmy w trudnym okresie.

Kluczowym zadaniem w procesie zmian będzie uzyskanie ze strony pracowników akceptacji i zrozumienia dla prowadzonych przez dział personalny działań. Zwiększenie lojalności i zaangażowania pracowników w czasie kryzysu to nie tylko mniejsze koszty związane z rekrutacją i szkoleniami po jego zakończeniu, ale również stały, wyższy poziom innowacyjności. Zmiany w firmach w reakcji na kryzys powinny przebiegać pod hasłem maksymalizacji wydajności, a nie redukcji zatrudnienia.

Dział personalny powinien także wspierać inicjatywy w zakresie poszukiwania nowych rozwiązań i celów strategicznych (nowe rynki, produkty, mechanizmy sprzedaży itp.). Może bowiem okazać się, że te działania szybko i mądrze przeprowadzone uchronią firmę przed koniecznością dokonania znacznych cięć. Koszty nagłych i nieprzemyślanych zwolnień obciążają budżet, negatywnie odbijają się na wizerunku, ale przede wszystkim powodują długofalowe osłabienie firmy, a czasem nawet uniemożliwiają jej podźwignięcie się, gdy przyjdą lepsze czasy.

Aby nie rezygnować z inwestowania w rozwój pracowników w dobie kryzysu, warto wykorzystać potencjał tkwiący w organizacji. Zamiast zatrudniać wielu ekspertów z zewnątrz, zaangażować w rozwój ekspertów wewnętrznych. W obliczu ograniczonych budżetów warto realizować programy dla mniejszej grupy osób. Oprócz obniżenia kosztów jest to dobra okazja do wzmocnienia lojalności pracowników, dla których możliwość poznania własnej organizacji i perspektyw rozwoju w niej jest ważnym czynnikiem motywującym. Świetnie w tej konwencji sprawdzają się zajęcia z wykorzystaniem studiów przypadków, przygotowanych na podstawie doświadczeń danego przedsiębiorstwa. Nowoczesne metody dydaktyczne i zarządzanie wiedzą w organizacji stają się ogromną wartością tego typu działań rozwojowych. Mogą one stać się także podstawą do opracowywania innowacyjnych rozwiązań, które później mają szansę być wdrożone.

Firmy mogą stosować kilka narzędzi pozytywnej restrukturyzacji, których koszty nie muszą być wysokie, a pozwalają wykorzystać doświadczenia i mocne strony organizacji dla jej długotrwałego rozwoju. Koniecznym warunkiem jest jednak współpraca działów personalnych z menedżerami i wspólna odpowiedzialność za rozwój zatrudnionych ludzi.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK