| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT przyznała wszystkim podatnikom VAT prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT. Podatnik sam, bez względu na wysokość osiąganych przychodów (obrotów), zadecyduje o rozliczaniu miesięcznym bądź kwartalnym zobowiązania w VAT.


Wybrana metoda ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej poprzez dostosowanie do indywidualnej sytuacji podatnika i warunków wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

Ustawa o VAT przyznaje szczególne uprawnienia podatnikom, którzy posiadają status małego podatnika. Polegają one na możliwości stosowania jednej z trzech metod rozliczania VAT. Podatnicy ci mogą mianowicie rozliczać VAT:

• na zasadach ogólnych,

• metodą kasową,

• za okresy kwartalne.

Wybór metody jest dobrowolny. Oznacza to, że podatnik dokonuje go, oceniając korzyści podatkowe wynikające ze stosowania wybranej metody.

Kto jest małym podatnikiem VAT

Aby podatnik mógł korzystać z rozliczania VAT metodą kasową lub za okresy kwartalne, musi posiadać status małego podatnika. Status ten jest uzależniony od wysokości osiąganych przez podatnika przychodów brutto. Od 1 stycznia 2009 r. limit obrotów uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika został podwyższony. Zmiana limitu wynika z dostosowania ustawy o VAT do zapisów znowelizowanej ustawy o rachunkowości. W rezultacie w 2009 r. status małego podatnika VAT przysługuje podmiotowi:

• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (do końca 2008 r. limit ten wynosił 800 000 euro) - w przeliczeniu na złote limit wynosi: 1 200 000 euro x 3,3775 zł = 4 053 000 zł,

• prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającemu funduszami inwestycyjnymi, będącemu agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (do końca 2008 r. limit ten wynosił 30 000 euro) - w przeliczeniu na złote limit wynosi 45 000 euro x 3,3775 zł = = 152 000 zł.

Podane limity należy przeliczyć według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego (tabela 192/A/NBP/2008 z 1 października 2008 r.: 1 euro = 3,3775 zł) i zaokrąglić do 1000 zł.

Mały podatnik, który wybrał kasową metodę rozliczania VAT, zobowiązany jest do stosowania szczególnych przepisów dotyczących zasad powstawania obowiązku podatkowego oraz sposobu rozliczania podatku naliczonego. W uproszczeniu podatnik ten rozlicza VAT należny od sprzedaży w kwartale, w którym uzyskał zapłatę należności, a VAT naliczony od dokonanych zakupów - w kwartale, w którym zapłacił za nabyte towary i usługi. Wybór kasowej metody rozliczania VAT wiąże się z obowiązkiem kwartalnego rozliczania tego podatku na podstawie deklaracji VAT-7K, tj. w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (patrz tabela).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wolny - Dunst

radca prawny, politolog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK