| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT przyznała wszystkim podatnikom VAT prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT. Podatnik sam, bez względu na wysokość osiąganych przychodów (obrotów), zadecyduje o rozliczaniu miesięcznym bądź kwartalnym zobowiązania w VAT.


Wybrana metoda ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej poprzez dostosowanie do indywidualnej sytuacji podatnika i warunków wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

Ustawa o VAT przyznaje szczególne uprawnienia podatnikom, którzy posiadają status małego podatnika. Polegają one na możliwości stosowania jednej z trzech metod rozliczania VAT. Podatnicy ci mogą mianowicie rozliczać VAT:

• na zasadach ogólnych,

• metodą kasową,

• za okresy kwartalne.

Wybór metody jest dobrowolny. Oznacza to, że podatnik dokonuje go, oceniając korzyści podatkowe wynikające ze stosowania wybranej metody.

Kto jest małym podatnikiem VAT

Aby podatnik mógł korzystać z rozliczania VAT metodą kasową lub za okresy kwartalne, musi posiadać status małego podatnika. Status ten jest uzależniony od wysokości osiąganych przez podatnika przychodów brutto. Od 1 stycznia 2009 r. limit obrotów uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika został podwyższony. Zmiana limitu wynika z dostosowania ustawy o VAT do zapisów znowelizowanej ustawy o rachunkowości. W rezultacie w 2009 r. status małego podatnika VAT przysługuje podmiotowi:

• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (do końca 2008 r. limit ten wynosił 800 000 euro) - w przeliczeniu na złote limit wynosi: 1 200 000 euro x 3,3775 zł = 4 053 000 zł,

• prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającemu funduszami inwestycyjnymi, będącemu agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (do końca 2008 r. limit ten wynosił 30 000 euro) - w przeliczeniu na złote limit wynosi 45 000 euro x 3,3775 zł = = 152 000 zł.

Podane limity należy przeliczyć według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego (tabela 192/A/NBP/2008 z 1 października 2008 r.: 1 euro = 3,3775 zł) i zaokrąglić do 1000 zł.

Mały podatnik, który wybrał kasową metodę rozliczania VAT, zobowiązany jest do stosowania szczególnych przepisów dotyczących zasad powstawania obowiązku podatkowego oraz sposobu rozliczania podatku naliczonego. W uproszczeniu podatnik ten rozlicza VAT należny od sprzedaży w kwartale, w którym uzyskał zapłatę należności, a VAT naliczony od dokonanych zakupów - w kwartale, w którym zapłacił za nabyte towary i usługi. Wybór kasowej metody rozliczania VAT wiąże się z obowiązkiem kwartalnego rozliczania tego podatku na podstawie deklaracji VAT-7K, tj. w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (patrz tabela).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK