| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT przyznała wszystkim podatnikom VAT prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT. Podatnik sam, bez względu na wysokość osiąganych przychodów (obrotów), zadecyduje o rozliczaniu miesięcznym bądź kwartalnym zobowiązania w VAT.

Podatnik, który rozpoczyna wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, powinien złożyć zawiadomienie w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Tabela. Terminy wyboru metody kwartalnej w 2009 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2009 r. firma ALFA Sp. z o.o. chciałaby rozliczać VAT za okresy kwartalne. O wyborze tej metody powinna powiadomić urząd skarbowy najpóźniej w terminie do 25 lutego 2009 r. Według przepisów obowiązujących przed nowelizacją ustawy o VAT ALFA Sp. z o.o. musiałaby to uczynić najpóźniej w terminie do 31 grudnia 2008 r.

Wyboru metody kwartalnej podatnik dokonuje na druku VAT-R(8), zaznaczając w poz. 43 kwadrat 1:

oraz zaznaczając kwadrat poz. 50 w dziale informacji dotyczących składania deklaracji:

Rezygnacja z metody kwartalnej

Podatnik, który będzie chciał zrezygnować ze stosowania kwartalnego sposobu rozliczania VAT, będzie mógł to uczynić dopiero po upływie 4 kwartałów, w których rozliczał podatek za okresy kwartalne. Od 2009 r. rezygnacja ze stosowania tej metody i powrót do składania deklaracji VAT za okresy miesięczne wymaga pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego (na formularzu VAT-R). Zawiadomienie o rezygnacji z metody kwartalnej podatnik powinien złożyć w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji, np. gdy podatnik zamierza zrezygnować z metody kwartalnej od kwietnia 2009 r., powinien zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego na formularzu VAT-R najpóźniej w terminie złożenia deklaracji za kwiecień, ale nie później niż 25 maja 2009 r. (terminy rezygnacji z metody kwartalnej w 2009 r. przedstawia tabela).

Tabela. Terminy rezygnacji z metody kwartalnej w 2009 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Firma Beta Sp.j. przez cały 2008 r. kwartalnie rozliczała VAT. W 2009 r. ma zamiar powrócić do miesięcznego rozliczania VAT. Zamierza składać miesięczne deklaracje, poczynając od stycznia 2009 r. Zawiadomienie o rezygnacji z metody kwartalnej i powrocie do rozliczania VAT za okresy miesięczne Beta powinna złożyć najpóźniej do dnia, w którym będzie składała deklarację VAT za styczeń 2009 r., jednak nie później niż do 25 lutego 2009 r. W formularzu VAT-R(8)firma Beta zaznacza poz. 43 kwadrat 2 „podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze składania deklaracji za okresy kwartalne” oraz wskazuje IV kwartał 2008 r. jako ostatni okres składania deklaracji kwartalnej. Zaznacza również poz. 49, wybierając w ten sposób możliwość składania deklaracji miesięcznych na formularzach VAT-7, oraz poz. 56 i 76, określając pierwszy miesiąc, od którego będzie składał deklaracje VAT-7.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK