| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak płacić uproszczone zaliczki

Jak płacić uproszczone zaliczki

Do 20 stycznia podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mogą wybrać uproszczoną metodę opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Warto zatem przypomnieć, jakie korzyści wynikają z wyboru takiej metody.


Opłacanie zaliczek w formie uproszczonej:

• zwalnia podatnika od comiesięcznego wyliczania dochodu podatkowego,

• podatnicy, których dochód wzrasta co roku, będą płacić zaliczki na podstawie zeznania z lat poprzednich. Oznacza to, że zaliczki uproszczone będą z reguły mniejsze niż zaliczki płacone na zasadach ogólnych (od rzeczywiście osiągniętego dochodu).

Oczywiście wybór tej metody wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeżeli spółka płaciła wysoki podatek za rok służący do wyliczenia zaliczek uproszczonych, to będzie płacić także stosunkowo wysokie zaliczki. Jeżeli zatem np. ze względu na kryzys nie osiągnie dochodu lub będzie on niewielki, to będzie płacić niewspółmiernie wysokie zaliczki na podatek.

PRZYKŁAD

Spółka uzyskała następujący dochód w kolejnych latach działalności:

2005 r. - 40 000 zł, 2006 r. - 60 000 zł, 2007 r. - 100 000 zł, 2008 r. - 600 000 zł.

W 2008 r. dochód uzyskiwany był w wysokości około 50 000 zł miesięcznie. Spółka skorzystała z uproszczonej formy wpłacania zaliczek i płaci tylko 950 zł miesięcznie (tj. 19% z 1/12 dochodu z 2006 r.). Jeśli nie skorzystałaby z tej metody, zaliczki wynosiłyby ok. 9500 zł. Podjęta decyzja o wyborze uproszczonej metody opłacania zaliczek wpłynęła pozytywnie na płynność finansową spółki.

Możliwość opłacania zaliczek w formie uproszczonej mają wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli:

1) zawiadomią o tym „swojego” naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym. W przypadku gdy rokiem podatkowym przedsiębiorcy jest rok kalendarzowy, jest to termin 20 stycznia. Ustawodawca nie przewidział szczególnej formy/wzoru dla takiego zawiadomienia;

2) wykażą podatek należny w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (art. 25 ust. 6 updop). Nowo tworzona spółka nabędzie prawo do takiego rozliczania najwcześniej w trzecim roku podatkowym swojej działalności, pod warunkiem że uzyskała dochód w pierwszym roku działalności.

PRZYKŁAD

W styczniu 2007 r. rozpoczęła działalność X Sp. z o.o., która w pierwszym roku działalności osiągnęła stratę. W zeznaniu za 2008 r. spółka wykazała podatek należny. Oznacza to, że może przejść na uproszczony system opłacania zaliczek począwszy od początku 2010 r. Oczywiście warunkiem będzie złożenie zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego. Ponieważ rok podatkowy spółki jest kalendarzowy, powinna ona złożyć zawiadomienie do 20 stycznia 2010 r. Jest to bowiem dla niej termin wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK