| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > ABC ulg podatkowych w PIT za 2008 rok

ABC ulg podatkowych w PIT za 2008 rok

Przedsiębiorcy mogą w rozliczeniu za 2008 rok skorzystać z ulg podatkowych. Jedne z nich odliczane są od dochodu, inne od podatku. Aby odliczenia w zeznaniu uwzględnić, trzeba je właściwie udokumentować.

Wśród ulg odliczanych od dochodu trzeba wspomnieć o uldze internetowej. Pozwala ona na pomniejszenie dochodu o wydatki na internet. Roczne odliczenie wydatków udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na nazwisko podatnika nie może przekroczyć 760 zł.

Kolejną ulgą jest ulga rehabilitacyjna. Mogą z niej skorzystać osoby niepełnosprawne lub które mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Wydatki rehabilitacyjne, aby mogły pomniejszyć dochód, muszą być praktycznie w każdym przypadku udokumentowane fakturą lub rachunkiem. Wyjątek stanowią m.in. wydatki na dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne samochodem lub utrzymanie przewodnika. Część wydatków odliczanych przy uldze rehabilitacyjnej jest limitowana.

Trzeba jeszcze wspomnieć o darowiznach. Podatnicy w zeznaniach mogą odliczać darowizny przekazane w roku podatkowym na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,

b) kultu religijnego,

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi.

Jednak tu uwaga: odliczanie darowizn jest limitowane i nie może być wyższe od kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

Wśród odliczeń od podatku na uwagę zasługuje ulga prorodzinna. Podatnik, który w roku podatkowym wychowywał dziecko, może pomniejszyć swój podatek. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali PIT. W 2008 roku odliczenie z tytułu tej ulgi na jedno dziecko wynosi 1173,70 zł.

Od podatku można jeszcze odliczyć kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika.

Podobnie jak przy składkach społecznych, i w tym przypadku obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na składki ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »