| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Będzie mniej papierkowej roboty

Będzie mniej papierkowej roboty

Firmy będą miały mniej sprawozdań o ilości zebranych starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Producenci i importerzy tego sprzętu będą część pieniędzy przeznaczać na edukację ekologiczną.

Nowe przepisy zobowiązują ponadto organizacje odzysku do przeznaczania 5 proc. ich przychodów na publiczną działalność edukacyjną. Zgodnie z nowelizacją, za kampanie edukacyjne uznaje się wszelkie działania mające na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytego sprzętu. Ponadto mają one uświadamiać o znaczeniu osiągnięcia wysokiego poziomu zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych. Organizacje odzysku muszą mieć udokumentowane wszystkie wydatki na takie cele.

Obowiązek przeznaczania części pieniędzy na edukację ekologiczną będą mieli także wprowadzający sprzęt na rynek (producenci, importerzy, dystrybutorzy), którzy nie zlecają wykonywania obowiązków ustawowych organizacjom odzysku. Po zmianach przeznaczą minimum 0,1 proc. swoich przychodów na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grzegorz Skrzypczak, prezes organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego Elektroeko, uważa, że powodzenie systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym zależy w głównej mierze od wzrostu świadomości społeczeństwa w tym zakresie, czyli edukacji ekologicznej.

- Bez tego nie uda się Polsce wypełnić założeń dyrektywy unijnej dotyczącej gospodarki ZSEE. Ludzie nie mając świadomości, nie będą oddawać elektrośmieci do punktów zbierania - podkreśla Grzegorz Skrzypczak.

TERMINARZ SPRAWOZDAŃ

Sprawozdania trzeba będzie złożyć dwa razy, czyli:

• do 31 lipca za okres od 1 stycznia do 30 czerwca,

• do 15 marca za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

W tym samym czasie będą także musieli złożyć sprawozdania, w których poinformują o ilości starego sprzętu, który zebrali i następnie przekazali do przetworzenia.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt. 19, 31, 37, 39, 40, 41, 43, 44 ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 223, poz. 1464).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK