| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jakie dokumenty warto zebrać przed końcem roku

Jakie dokumenty warto zebrać przed końcem roku

Aby skorzystać z ulg podatkowych, przedsiębiorca powinien zebrać odpowiednie dokumenty. Zależnie od rodzaju ulgi podatnik musi posiadać faktury lub zaświadczenia.

Zostały ponad dwa tygodnie do końca roku podatkowego. Warto już dziś zastanowić się nad rocznym rozliczeniem PIT za 2008 rok, mimo że zeznania roczne przedsiębiorcy będą składać albo do 2 lutego 2009 r. - podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (normalnie termin ten upływa 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, jednak w 2009 roku 31 stycznia wypada w sobotę) albo do 30 kwietnia 2009 r. - podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych PIT.

Przygotowanie się do rozliczenia już teraz pozwoli uniknąć lub zminimalizować pomyłki. Chodzi głównie o zebranie odpowiedniej dokumentacji. Od posiadania pewnych zaświadczeń czy faktur zależy bowiem skorzystanie z wielu ulg.

Faktury muszą udokumentować: wydatki rehabilitacyjne, w tym poniesione w roku podatkowym na leki, oraz wydatki na internet. Zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa będą potrzebowali podatnicy, którzy w roku podatkowym oddali honorowo krew i będą chcieli tę darowiznę uwzględnić w zeznaniu rocznym. Natomiast uwzględnienie darowizn w rocznym PIT uzależnione jest m.in. od wpłacenia środków na konto obdarowanego.

Zebranie wskazanych dokumentów jest niezbędne do skorzystania z ulg podatkowych, np. rehabilitacyjnej, internetowej, na krew. Podatnik, który w zeznaniu uwzględni zwolnienie podatkowe, a nie będzie posiadał odpowiedniej dokumentacji, powinien liczyć się z tym, że urząd skarbowy zakwestionuje takie odliczenie. Wtedy będzie trzeba złożyć korektę zeznania i zapłacić zaległość podatkową wraz z odsetkami. Dodatkowo fiskus nierzetelnego podatnika może ukarać sankcją wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.

Ważne!

Pracownik, który w trakcie roku zmienił pracę, a nie otrzymał od pracodawcy PIT-11 - informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, powinien postarać się o jak najszybsze uzyskanie tego dokumentu. PIT-11 to podstawa rozliczenia podatkowego

Możliwość skorzystania z ulg podatkowych w rocznym rozliczeniu PIT uzależnione jest od spełnienia ściśle określonych w przepisach warunków. Praktycznie każde zwolnienie podatkowe uzależnione jest od konieczności posiadania odpowiedniej dokumentacji. Co ważne, warunki, od których zależy prawo do ulg, muszą być interpretowane ściśle. Jeśli nie są, podatnik nie ma prawa skorzystać z odliczeń czy to od dochodu (przychodu), czy to od podatku.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK