| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Świąteczne prezenty dla pracowników

Świąteczne prezenty dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy często obdarowują pracowników paczkami, bonami lub wręczają im pieniądze. Wartość tych prezentów może niekiedy stanowić dla pracownika przychód, co pociąga za sobą dalsze konsekwencje składkowo - podatkowe.

Fundusz socjalno-bytowy może zostać utworzony w zakładzie pracy, w którym nie ma obowiązku tworzenia zfśs. Świadczenia wypłacane z funduszu socjalno-bytowego na podstawie układu zbiorowego pracy pracownikom mogą korzystać z preferencji zwolnienia z oskładkowania. W przeciwieństwie do zfśs, takie zwolnienie z oskładkowania jest ograniczone do kwoty rocznego odpisu podstawowego, który w 2008 r. wynosi 906,61 zł.

Odmiennie wygląda także kwestia opodatkowania. Zwolnienie z podatku nie dotyczy świadczeń przyznawanych z funduszu socjalno-bytowego, jak to ma miejsce w przypadku zfśs. Kosztem dla pracodawcy analogicznie do zfśs są odpisy na fundusz.

WAŻNE!

Świadczenia wypłacane pracownikom z funduszu socjalno-bytowego są zwolnione ze składek do kwoty 906,61 zł rocznie.

Pracodawcy, którzy nie mają obowiązku tworzenia zfśs i nie tworzą innych funduszy socjalnych, wydatki na prezenty świąteczne dla pracowników pokrywają ze środków obrotowych firmy. Pracodawcy mogą także bez względu na istnienie takich funduszy sami zdecydować, że prezenty będą finansowane właśnie ze środków obrotowych firmy. W takiej sytuacji wartość podarku (bez znaczenia, czy będzie to paczka, czy bon towarowy) należy doliczyć do wynagrodzenia pracownika i potrącić zaliczkę na podatek.

Tak samo postępujemy w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wartość takiego prezentu stanowi w całości podstawę do obliczenia i potrącenia składek.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na finansowanie świątecznych prezentów dla swoich pracowników z bieżących środków finansowych firmy, wówczas wydatki poniesione na zakup paczek lub bonów będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W tej sytuacji może jednak ufundować prezenty równej wartości dla wszystkich pracowników, bez oceny sytuacji materialnej, życiowej lub rodzinnej pracowników.

Tabela 2. Świadczenia świąteczne finansowane z funduszu socjalno-bytowego (pracodawcy, którzy zrezygnowali z zfśs)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy nie ma utworzonego zfśs. Pracownik otrzymał prezenty dla dzieci i świąteczny bon towarowy ze środków obrotowych firmy o łącznej wartości 700 zł. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosi 1500 zł.

Pracownikowi należy uwzględnić zarówno w podstawie opodatkowania, jak i podstawie obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne całą wartość otrzymanych świadczeń (700 zł), czyli:

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK