| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Uproszczenia w rozliczeniach VAT ułatwią podatnikom prowadzenie biznesu. Zmiany mają zlikwidować niektóre biurokratyczne bariery istniejące w przepisach. Podatnicy VAT zyskają na zmianach, bo szybciej i łatwiej będą się rozliczać z fiskusem.

Zgodnie z nowelizacją nie będzie trzeba płacić VAT w przypadku dostawy wszystkich obiektów budownictwa po pierwszym zasiedleniu. Dziś w takim przypadku zwolnieniem objęte są tylko obiekty o charakterze mieszkalnym. Przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie po wybudowaniu lub po ulepszeniu (jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej) pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Od 1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie zmiany w zakresie limitów w definicji małego podatnika, do którego zastosowanie mają specjalne zasady opodatkowania (np. możliwość rozliczania metodą kasową). Dotychczasowe limity ulegną podwyższeniu. Status małego podatnika będą mieli przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro. Obecnie jest to 800 tys. euro. W przypadku np. przedsiębiorstw maklerskich limit małego podatnika wzrośnie z 30 tys. euro do 45 tys. euro.

Zmieni się także limit dotyczący prezentów małej wartości. Od 1 stycznia 2009 r. maksymalna wartość prezentu niepodlegającego VAT zwiększona zostanie z 5 zł do 10 zł.

Nowelizacja ustawy o VAT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA, BOGDAN ŚWIĄDER

gp@infor.pl

OPINIE

TOMASZ PABIAŃSKI

menedżer w zespole ds. podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers

Wprowadzenie możliwości tworzenia w Polsce magazynów konsygnacyjnych to dobra wiadomość przede wszystkim dla przedsiębiorców zaopatrujących się w surowce i półprodukty u kontrahentów z Unii Europejskiej. Zlikwidowanie konieczności rozliczania polskiego VAT przez zagranicznych dostawców eliminuje barierę utrudniającą współpracę i może skutkować obniżeniem ceny dostarczanych surowców. Oznacza to także ułatwienia dla polskich firm sprzedających towary do innych krajów UE i chcących skorzystać z podobnych uproszczeń obowiązujących w tych krajach.

Niewątpliwą wadą regulacji jest nieobjęcie jej zakresem firm dostarczających polskim przedsiębiorcom towary o przeznaczeniu handlowym - z magazynu konsygnacyjnego nie będzie mógł skorzystać francuski producent odzieży dostarczający gotowe wyroby do sieci sklepów położonych w Polsce.

PIOTR GŁUSZEK

doradca podatkowy, dyrektor wrocławskiego biura MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Jedną z korzystnych zmian jest możliwość rozliczenia VAT od importu towarów w deklaracji podatkowej. Zmiana ta poprawi płynność finansową importerów - podatek rozliczą w zbliżony sposób jak przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Niestety z tej możliwości będzie mogła skorzystać ograniczona grupa podmiotów, stosujących tzw. procedury uproszczone. Zmiany te wchodzą w życie dziś.

Nowelizacja przewiduje również od 2009 roku składanie tzw. deklaracji importowej w przypadku procedury pojedynczego pozwolenia, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. nowelizacją Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK