| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla firm w 2009 r.

Dotacje dla firm w 2009 r.

Na dotacjach w regionach skorzystają głównie mikrofirmy; każdy region planuje dla nich konkurs. Najwięcej konkursów będzie w pierwszych miesiącach 2009 roku. Najsłabsze wsparcie inwestycyjne dla firm będzie oferowało w przyszłym roku Mazowsze.


Małe firmy, które są zainteresowane pozyskaniem unijnych funduszy na swoje inwestycje, powinny w przyszłym roku pilnie przyglądać się poczynaniom urzędów marszałkowskich. Z zestawienia przygotowanego przez GP wynika bowiem, że w przyszłym roku mogą oni dostać ponad 1,3 mld zł (ponad 350 mln euro) unijnych dotacji na swoje inwestycje w ramach regionalnych programów operacyjnych.

- To sporo pieniędzy, które przydadzą się zwłaszcza teraz, gdy docierają do nas sygnały o problemach polskich firm - mówi Ewa Fedor, ekspert ds. funduszy UE w Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że podobną kwotę przedsiębiorcy mieli do dyspozycji na lata 2004-2005 w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w Działaniu 2.3.

Wartość wsparcia, które może w 2009 roku trafić do przedsiębiorców, na pewno jeszcze się zwiększy. Część regionów bowiem jeszcze nie wie, ile środków przeznaczy na konkursy. Z szacunków GP wynika, że w grę wchodzi ok. 200 mln zł.

- Harmonogram konkursów na 2009 rok zostanie przedstawiony do końca listopada - mówi Przemysław Maćkowiak z wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego.

- Termin mamy wyznaczony, ale dokładna kwota, jaka zostanie przeznaczona na wsparcie inwestycyjne dla firm, zostanie określona w miesiącu poprzedzającym nabór wniosków - tłumaczy Daniel Kozik z podkarpackiego urzędu marszałkowskiego.

Negatywnym wyjątkiem jest województwo warmińsko-mazurskie, które jako jedyne nie było w stanie udzielić żadnej informacji na temat wspierania ze środków unijnych przedsiębiorców w 2009 roku.

Najwięcej konkursów będzie w pierwszej połowie roku. Regiony chcą odpowiedzieć na olbrzymie zapotrzebowanie na środki unijne ze strony firm.

- Określiliśmy termin ogłoszenia wszystkich konkursów na dotacje inwestycyjne dla firm na styczeń 2009 r. - mówi GP Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego.

Województwo świętokrzyskie może już w przyszłym roku rozdzielić wszystkie unijne pieniądze wśród przedsiębiorców. Tam najbliższy konkurs jest planowany na grudzień 2008-styczeń 2009 r. i może być ostatnią szansą na zdobycie unijnych dotacji z puli na lata 2007-2013 przez lokalnych przedsiębiorców.

- Zarząd województwa zastanawia się nad wydaniem wszystkich środków na wsparcie inwestycyjne dla firm. To skutek dużego zainteresowania firm pierwszym konkursem, który odbył się w maju - wyjaśnia Aleksandra Woźniak ze świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK