| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak płacić zaliczki z działalności w 2009 roku

Jak płacić zaliczki z działalności w 2009 roku

Przedsiębiorcy muszą dokonywać bieżących rozliczeń podatku dochodowego poprzez comiesięczną zapłatę zaliczek. Mogą jednak korzystać z uproszczonej formy rozliczeń, a nowe firmy oraz mali podatnicy mają prawo wyboru rozliczeń kwartalnych.

PRZYKŁAD: ZALICZKI UPROSZCZONE

Podatnik zdecydował się na opłacanie zaliczek uproszczonych. Okazało się, że uzyskuje dużo niższy dochód niż ten, który stanowił podstawę określenia wysokości zaliczki. Przedsiębiorca chciałby powrócić do opłacania zaliczek na zasadach ogólnych. Musi jednak pamiętać, że oodatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani stosować tę formę rozliczeń przez cały rok podatkowy. Nie można zrezygnować z tego obowiązku, np. w sytuacji gdy podatnik uzyskuje dużo niższy dochód od wykazanego w roku, który stanowił podstawę do określenia wysokości zaliczki. Przy obliczaniu zaliczki według metody uproszczonej konieczne jest odniesienie się do dochodów z lat poprzednich. Jeżeli więc w roku, który stanowił podstawę do określenia wysokości zaliczki, działalność gospodarcza przynosiła większe zyski niż w trakcie roku bieżącego, zaliczki obliczone w sposób uproszczony mogą okazać się zawyżone. Powstała w ten sposób nadpłata będzie mogła zostać rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym. W rezultacie podatnik jest zmuszony opłacać przez cały rok wysokie zaliczki, nieadekwatne do osiąganego na bieżąco niskiego dochodu oraz w sytuacji gdy odnotowuje stratę.

O wyborze preferencyjnego kwartalnego systemu rozliczeń z fiskusem trzeba poinformować pisemnie urząd skarbowy do 20 lutego roku podatkowego. W tym samym terminie odpowiedniego zawiadomienia dokonują podatnicy, którzy opłacali kwartalne zaliczki w roku ubiegłym i chcą zrezygnować z tej formy rozliczeń w 2009 roku. 20 lutego upływa też termin zawiadomienia urzędu skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek, w stałej wysokości 1/12 podatku obliczonego od dochodu wykazanego w zeznaniu za 2007 rok. Zarówno zawiadomienie o wyborze rozliczeń kwartalnych, jak i zaliczek uproszczonych dotyczy nie tylko 2009 roku, ale również lat następnych. Termin 20 lutego jest kluczowy nie tylko dla tych, którzy chcą rozpocząć rozliczenia na zasadzie kwartalnej, ale również dla tych, którzy chcą z nich zrezygnować.

Podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie o korzystaniu z zaliczki kwartalnej w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Zawiadomienie nie może nastąpić później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zaliczki miesięczne (w tym również uproszczone) za okres od stycznia do listopada przedsiębiorcy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne za okres od I do III kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Kancelaria adwokacka specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz w ochronie danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK