| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Komu opłaci się w 2009 r. podatek liniowy, a komu skala PIT

Komu opłaci się w 2009 r. podatek liniowy, a komu skala PIT

Dla przedsiębiorców, których roczny dochód od 2009 roku nie przekroczy 85 tys. zł, bardziej opłacalne będą rozliczenia podatkowe według skali ze stawkami 18 i 32 proc. niż liniowy 19-proc. PIT.


Już 1 stycznia 2009 r. wejdzie w życie nowa skala PIT ze stawkami 18 i 32 proc. Zastąpi ona obecne trzy stawki: 19, 30 i 40 proc. Nic natomiast nie zmieni się w zakresie rozliczeń dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o stawki podatkowe, np. 19- -proc. podatek liniowy. W efekcie może się okazać, że rozliczenia na zasadach ogólnych będą dla podatników, prowadzących działalność gospodarczą korzystniejsze. Dotyczyć to będzie zwłaszcza tych przedsiębiorców, których zarobki nie będą przekraczać 85 tys. zł. Wszystko dlatego, że nowa 18-proc. stawka PIT płacona według skali podatkowej będzie obowiązywać do wysokości dochodów 85 528 zł. Dochody ponad tę kwotę będą już objęte stawką 32 proc. Co więcej, przedsiębiorca, który zamiast liniowego PIT zdecyduje się na płacenie podatku według skali podatkowej, będzie mógł np. rozliczać się wspólnie z małżonkiem. A jak wiadomo, korzystanie z podatku liniowego pozbawia takiej możliwości.

Od początku 2009 roku zostanie obniżona do 18 proc. najniższa stawka podatkowa (przy 19 proc. w przypadku stawki liniowej) oraz niemal dwukrotnie zwiększy się kwota pierwszego progu podatkowego (do 85 528 zł). Oznacza to, że dużej grupie przedsiębiorców, której roczny dochód nie przekracza takiego pułapu, wybór metody liniowej nie będzie się opłacać. Ponadto liniowcy nie skorzystają z pewnych preferencji przy rozliczeniu, np. z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, a także niektórych ulg podatkowych, np. ulgi prorodzinnej. Oczywiście decyzja, która forma rozliczeń będzie korzystniejsza, będzie zależała tylko od indywidualnego wyboru przedsiębiorcy. Każdy będzie musiał sam obliczyć ewentualne korzyści i straty.

Zaznaczyć należy, że dochód przy podatku liniowym oblicza się tak jak przy opłacaniu podatku według skali w zakresie zaliczania wydatków do kosztów podatkowych. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały:

• zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub

• odliczone od dochodów opodatkowanych według skali, lub

• odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odliczeniu podlega również kwota ubezpieczenia zdrowotnego. Podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK