| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Komu opłaci się w 2009 r. podatek liniowy, a komu skala PIT

Komu opłaci się w 2009 r. podatek liniowy, a komu skala PIT

Dla przedsiębiorców, których roczny dochód od 2009 roku nie przekroczy 85 tys. zł, bardziej opłacalne będą rozliczenia podatkowe według skali ze stawkami 18 i 32 proc. niż liniowy 19-proc. PIT.

• opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

• pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Skala PIT na 2009 rok

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aby podjąć właściwą decyzję co do opłacalności formy opodatkowania, podatnik będzie musiał dokonać stosownych obliczeń. Rozliczanie na zasadach ogólnych będzie opłacalne dla osób, które uzyskują niewielkie dochody z działalności gospodarczej i jeszcze dodatkowo mogą rozliczać się z małżonkiem. W takim przypadku rzeczywista stawka podatku może być dużo niższa niż 19 proc., a zatem opłacalny będzie powrót do rozliczania się na zasadach ogólnych. Pewne znaczenie może również odgrywać ulga na dziecko. Ulga ta przysługuje tylko podatnikom rozliczającym się według stawek progresywnych.

To nie koniec. Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, będą nie tylko płacili podatek według stawek 18 proc. i 32 proc., ale również będą mieli prawo do skorzystania z kwoty wolnej od podatku, ulgi na internet. Natomiast dla podatników osiągających bardzo wysokie dochody opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym wciąż może być bardziej korzystne.

Przedsiębiorcy z podjęciem decyzji będą musieli się spieszyć, bowiem zgłoszenie o opodatkowaniu lub rezygnacji z podatku liniowego trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2009 r.

Po zmianie od przyszłego roku skali PIT również opłacalność korzystania z rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może stanąć pod znakiem zapytania. Przed dylematem takim staną zwłaszcza podatnicy uzyskujący przychody z najmu. Mimo że stawki ryczałtu z najmu wynoszą 8,5 proc. i 20 proc., stawkę niższą od 2009 roku płacić się będzie tylko do momentu przekroczenia rocznych przychodów w wysokości 13 510 zł (dziś jest to 15 072 zł). Dla podatników zarabiających tylko na najmie przekroczenie tego limitu nie będzie trudne. Jednak automatyczne przejście na skalę PIT też nie oznacza oszczędności. Po przekroczeniu zarobków z najmu w wysokości 85 528 zł podatek dochodowy od osób fizycznych od 2009 roku wyniesie już 32 proc. W ryczałcie przy tych przychodach płaciłoby się stawkę 20-proc. Zatem od przyszłego roku po przekroczeniu przychodów z ryczałtu w wysokości 85 528 zł bardziej opłacalny będzie powrót do ryczałtu niż opłacanie PIT według skali. Podatnicy zajmujący się najmem powinni więc skrupulatnie policzyć swoje przychody z tego tytułu, tak aby od przyszłego roku wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK