| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zadłużone firmy nie muszą upadać

Zadłużone firmy nie muszą upadać

Sąd będzie mógł zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego nawet zadłużonym przedsiębiorcom, pod warunkiem że ich zadłużenie ma charakter przejściowy i jest niewielkie.

- Rozszerzenie kręgu podmiotowego jest konieczne, ponieważ granica między sytuacją, gdy już zaczyna się niewypłacalność, a taką, gdy dopiero występuje zagrożenie nią, jest dosyć cienka. W wielu przypadkach chodzi nawet o wierzytelności sporne lub o należności, które można odzyskać dopiero po zakończeniu toczącego się postępowania - dodaje radca prawny Wojciech Biernacki. Jego zdaniem, w pracach nad nowelizacją prawa naprawczego trzeba korzystać z orzecznictwa Sądu Najwyższego, a nawet oprzeć się na niektórych wzorcach poprzedniej ustawy Prawo układowe. Uważa też, że zamiast syndykom naprawę zagrożonego przedsiębiorstwa należy powierzyć profesjonalnemu managerowi.

Postępowanie naprawcze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

400 firm ogłosiło bankructwo w 2007 roku

25 proc. mniej firm zbankrutowało w 2006 roku

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIE

RYSZARD KALISZ

przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości

Postępowanie naprawcze ma doprowadzić do uratowania i restrukturyzacji zadłużonego przedsiębiorstwa. Jest to możliwe przy odpowiednim postępowaniu i dobrej woli zarówno ze strony zadłużonego przedsiębiorcy, jak i jego wierzycieli, którzy wspólnie zawierają układ poza sądem. Zaproponowane w projekcie procedury umożliwiają przeprowadzenie naprawy przez restrukturyzację nawet takiego przedsiębiorstwa, które popadło w tarapaty finansowe i okresowo przestało spłacać swoje długi.

Dzisiaj obowiązujące przepisy odcinają drogę do wszczęcia postępowania naprawczego tym zadłużonym przedsiębiorcom, którzy nie zapłacili w terminie drugiej faktury.

Postępowanie naprawcze przynosi korzyść nie tylko zadłużonej firmie, lecz również jej wierzycielom, akcjonariuszom i udziałowcom, a także pracownikom przedsiębiorstwa, którzy mogą zachować pracę. Układ jest również korzystny dla sądu,bo postępowanie układowe nie absorbuje sędziów i pracowników sądu.

ANNA HYCAJ

sędzia Wydziału Upadłościowego i Naprawczego Sądu Rejonowego w Poznaniu

Postępowanie naprawcze zapobiega upadłości i dlatego jest korzystne dla ochrony rynku. Natomiast postępowanie upadłościowe toczy się najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorca jest już niewypłacalny i zmierza do zlikwidowania firmy bądź prowadzi postępowanie układowe. Natomiast na etapie postępowania naprawczego jest czas na pomoc przedsiębiorcy, który realizuje swoje zobowiązania, ale jednak ma problemy finansowe. Postępowanie naprawcze jest teraz tak uregulowane przepisami, że w sądach toczy się ich niewiele. Występuje wręcz wyjątkowo. Dlatego dobrze się stało, że procedury zostaną zmienione, szczególnie teraz gdy kondycja przedsiębiorstw występujących w obrocie robi się słabsza. Z praktyki wiem, że jeżeli uchwyci się właściwy moment do wszczęcia restrukturyzacji i rozpoczęcia układów z wierzycielami, to firmę można uratować. Zmiany odciążą też sądy, a efekt będzie taki sam jak po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. W dodatku wszystko stanie się szybciej i sprawniej.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK