| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Osoby, które chcą założyć własną firmę, mogą uzyskać z unijnych środków pomoc finansową. Pierwsze wypłaty tych środków ruszą już w przyszłym miesiącu.

Osoby, które chcą założyć własną firmę, najpierw muszą przejść szkolenie. Dowiedzą się, jak zarejestrować działalność, gdzie złożyć wymagane dokumenty, poznają podstawy prawa niezbędne do prowadzenia wybranego biznesu. Uzyskają też informacje, jak przygotować dobry biznesplan.

Aby otrzymać wsparcie finansowe, uczestnicy muszą w trakcie szkolenia zarejestrować działalność. Ale tylko niektórzy z nich otrzymają środki na rozwój firmy. O tym, kto otrzyma dotację, decydują przyjęte przez beneficjenta kryteria. Przyznana dotacja ma służyć pokryciu wydatków inwestycyjnych umożliwiających funkcjonowanie nowego przedsiębiorstwa.

Uczestnik i beneficjent podpisują umowę na otrzymanie wsparcia finansowego. Nie jest wymagany żaden wkład własny ze strony przyszłych przedsiębiorców. Wsparcie na założenie firmy jest pomocą bezzwrotną, pod warunkiem że nowe przedsiębiorstwo przetrwa na rynku co najmniej 12 miesięcy. Osoba, która otrzymała dotację, będzie musiała ją zwrócić, jeśli zlikwiduje firmę przed upływem tego okresu.

Beneficjent może określić w umowie zabezpieczenie zwrotu otrzymanego wsparcia na rozwój przedsiębiorczości w przypadku niedotrzymania warunków umowy dotyczącej ich przyznania. Formami zabezpieczenia mogą być: poręczenie, weksel własny, weksel z poręczeniem wekslowym (aval), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Przedsiębiorca po rozpoczęciu działalności może być objęty wsparciem pomostowym. Jest ono przyznawane na jego wniosek składany do beneficjenta. To beneficjent uzasadnia na piśmie decyzję o przyznaniu wsparcia pomostowego i podpisuje z uczestnikiem projektu umowę o przyznanie podstawowego wsparcia pomostowego. Określa ona pomoc szkoleniowo-doradczą i wartość oraz warunki wypłaty środków. Przedsiębiorca otrzymuje w ramach wsparcia pomostowego bezzwrotną pomoc kapitałową przyznawaną w formie comiesięcznej dotacji w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia.

Ma ono ułatwić początkującemu przedsiębiorcy pokrycie obligatoryjnych opłat ponoszonych w pierwszym okresie prowadzenia działalności, w tym kosztów z tytułu składek do ZUS. Wsparcie pomostowe jest udzielane do sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności. Beneficjent może je jednak przedłużyć o kolejne sześć miesięcy na wniosek przedsiębiorcy.

340,7 mln euro jest przeznaczone w latach 2007-2013 w ramach Działania 6.2 PO KL dla osób, które założą firmę pomoc będzie bezzwrotna, jeżeli przedsiębiorstwo przetrwa przynajmniej 12 miesięcy

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK