| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kupujemy sprzęt IT dla firmy

Kupujemy sprzęt IT dla firmy

Przeciętny przedsiębiorca, który nie działa na co dzień w branży IT, z reguły średnio się orientuje w nowoczesnych rozwiązaniach czy cenach na rynku. Jak więc powinien „zabrać się” do wyposażenia firmy w komputery, drukarki, faksy itp., modernizując biuro lub urządzając je od podstaw?

Na pewno nie na chybił trafił, ponieważ skutki teraz podjętych decyzji będą odczuwalne w całym okresie użytkowania sprzętu.

Planowanie jest jednym z podstawowych zadań kadry zarządzającej. Pozwala m.in. przewidywać i odpowiednio rozkładać wydatki. Odnosi się to także do sprzętu IT. Można go np. wziąć w leasing, wydzierżawić lub kupić. Kupując np. laptopy do firmy, warto z góry określić czas ich użytkowania (jak długo będą przydatne na potrzeby biznesowe). Zazwyczaj ten okres obejmuje od trzech do pięciu lat. Po tym czasie należy wymienić sprzęt na nowy.

Podczas planowania zakupów IT trzeba wiedzieć, w jakim kierunku zmierza firma oraz czego potrzebuje dziś i czego może potrzebować za kilka lat. Należy także uwzględnić światowe tendencje i trendy na rynku. Jeśli wiemy, że nasi partnerzy biznesowi są na etapie wdrażania nowego rozwiązania informatycznego, nie mamy wyboru - musimy iść w tym samym kierunku.

Podstawowa zasada jest prosta - sprzęt musi być kompatybilny. Chodzi tu o zapewnienie ciągłości rozwiązań i możliwości współpracy różnych urządzeń. Wielkie korporacje zaufały wiodącym na rynku producentom komputerów m.in. dlatego, że w styczniu danego roku mogą kupić ten sam sprzęt co w grudniu - o takiej samej konfiguracji, takim samym procesorze, wyposażeniu, oprogramowaniu itp. To wpływa właśnie na wysoki stopień kompatybilności zasobów IT i umożliwia informatykom m.in. sprawną obsługę wszystkich stacji roboczych (np. nie ma problemu z różnymi sterownikami do każdego komputera).

Druga zasada, o której warto pamiętać, to tzw. skalowalność (ang. scalability). System skalowalny to taki, który w zależności od potrzeb można stosunkowo łatwo uprościć lub rozbudować.

Zanim zaczniemy gromadzić sprzęt, tworzyć firmową sieć komputerową, musimy przygotować pomieszczenia z odpowiednim okablowaniem, tzw. architekturę pasywną. O tym trzeba myśleć już na etapie układania sieci elektrycznej. Musimy określić, gdzie będą szły przewody, gniazdka, wtyczki itp. Średni koszt kompleksowego przygotowania pomieszczenia o powierzchni 50 m2 wynosi około 5000 zł. Materiały powinny być dobrej jakości, np. kable sieci LAN muszą mieć określone parametry i być wykonane z właściwych surowców, żeby transfer danych odbywał się z odpowiednią szybkością oraz gwarantował ich bezpieczeństwo. Dodatkowo dla większej liczby serwerów trzeba wydzielić oddzielne pomieszczenie, tzw. serwerownię. Powinna mieć właściwy poziom wilgotności powietrza, wentylację, temperaturę (wymagana klimatyzacja), zabezpieczenie przed kurzem, antystatyczną powierzchnię podłogi itd.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK