| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Od stycznia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli przekazywać pracownikom druki ZUS RMUA w formie elektronicznej. Właściciele małych firm będą musieli tylko raz w roku sprawdzać wysokości składek, jakie muszą wpłacać do ZUS. Ministerstwo Zdrowia ma przygotować przepisy, umożliwiające opłacanie składek przez cały rok, także do NFZ.

- W zależności od trafności prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia wpływy do FUS mogą być albo niższe, albo wyższe niż obecnie - zauważa Wiesława Taranowska, przedstawiciel OPZZ w radzie nadzorczej ZUS.

Pracodawcy mają obowiązek co miesiąc informować na piśmie pracowników m.in. o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ. Firmy najczęściej w tym celu posługują się przygotowanymi przez ZUS drukami ZUS RMUA. Wkrótce ma się to zmienić. Od nowego roku płatnicy nie będą musieli drukować wszystkim pracownikom raportów miesięcznych lub innych dokumentów poświadczających opłacanie składek do ZUS i NFZ. Informacje te będzie można przekazywać, za zgodą ubezpieczonego, w formie elektronicznej. Dokument elektroniczny musi być jednak podpisany bezpiecznym e-podpisem. Według Hanny Zdanowskiej, poseł PO, upoważnionej do reprezentowania Komisji Przyjazne Państwo przed Sejmem, projekt nowelizacji wymaga jednak niewielkich zmian, które zostaną wprowadzone w toku dalszych prac.

- Chcemy dodatkowo wprowadzić zasadę, aby pracownicy obowiązkowo otrzymywali papierowe raporty raz w roku z formularzem PIT-11 - mówi Hanna Zdanowska.

Dodatkowo przedsiębiorca będzie mieć obowiązek wydania druku ZUS RMUA na każde żądanie ubezpieczonego. Także pracownik, który będzie odchodził z pracy w ciągu roku, otrzyma dokument potwierdzający opłacenie składek. Od samego zainteresowanego będzie zależeć, czy takie poświadczenia otrzyma w formie papierowej czy elektronicznej.

Związki zawodowe protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu. Według Jana Guza, przewodniczącego OPZZ, przekazywanie takiej informacji raz w roku to stanowczo zbyt rzadko.

- Pracownik powinien na bieżąco kontrolować pracodawcę, czy ten faktycznie płaci składki - mówi Jan Guz.

Zwraca też uwagę, że przy obecnym poziomie informatyzacji ochrony zdrowia pracownicy mogą mieć problem z uzyskaniem świadczeń medycznych. Podstawą do ich udzielenia jest ważna legitymacja ubezpieczeniowa lub druk ZUS RMUA.

12 mln osób jest zatrudnionych na etacie

Zmiany w opłacaniu składek oraz przekazaniu dokumentacji pracowniczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK