| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

ZUS na wniosek przedsiębiorców wydaje pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym. Nie wydaje ich natomiast w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek może dotyczyć istniejącego już stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Opłatę należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o interpretację na właściwy rachunek bankowy ZUS. Biorąc jednak pod uwagę okoliczność, iż termin do wydania przez ZUS pisemnej interpretacji biegnie dopiero od dnia otrzymania przez organ rentowy kompletnego i opłaconego wniosku przedsiębiorcy, dowód uiszczenia tej opłaty przedsiębiorca powinien dołączyć do wniosku.

ZUS ma obowiązek udzielić przedsiębiorcy pisemnej interpretacji bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w tym terminie przedsiębiorca może uznać, że została wydana interpretacja potwierdzająca prawidłowość stanowiska zaprezentowana we wniosku o nią.

ZUS będzie udzielał interpretacji wydając decyzję. Przedsiębiorca, który uzna, iż stanowisko ZUS jest błędne, będzie miał prawo zaskarżyć tę decyzję ZUS do właściwego sądu okręgowego, wnosząc odwołanie w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Od takiego odwołania nie wnosi się opłaty sądowej.

Przedsiębiorca nie jest związany interpretacją udzieloną przez ZUS, czyli może nie zastosować się do niej. Interpretacja taka będzie natomiast wiążąca dla ZUS i jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. ZUS nie będzie mógł zmienić interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Jeżeli przedsiębiorca postąpi zgodnie z wydaną przez ZUS interpretacją, to nie będzie mógł być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do zaprezentowanego tam stanowiska. Oznacza to, że ZUS nie będzie mógł dochodzić od przedsiębiorcy odsetek za zwłokę czy też nie będzie mógł wymierzyć mu dodatkowej opłaty w wysokości do 100 proc. nieopłaconych składek, jeżeli nieopłacenie składek na ubezpieczenia społeczne będzie konsekwencją zastosowania się do udzielonej przez ZUS interpretacji.

Wzór wniosku o interpretację przepisów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt 2, 3 ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK