| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

ZUS na wniosek przedsiębiorców wydaje pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym. Nie wydaje ich natomiast w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek może dotyczyć istniejącego już stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika dla niego obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Interpretacji będą więc podlegały wszystkie przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, które regulują, za kogo i od jakiej podstawy powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, głównie przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. ZUS nie wydaje natomiast interpretacji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wniosek o interpretację może dotyczyć bądź zaistniałego już stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego. Podkreślić trzeba jednak, że interpretacja jest zawsze wydawana w indywidualnej sprawie.

Przedsiębiorca musi przedstawić we wniosku skierowanym do ZUS stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, a także własne stanowisko w sprawie. Musi zatem sam zinterpretować przepisy regulujące obowiązek opłacania składek w tym stanie faktycznym lub w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego.

Oprócz przedstawienia stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie należy także podać we wniosku o pisemną interpretację również następujące dane:

• nazwę przedsiębiorcy,

• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,

• adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Wniosek o pisemną interpretację musi być podpisany przez przedsiębiorcę albo przez osobę (osoby) uprawnione do jego reprezentowania. Gdy z wnioskiem występuje osoba upoważniona, należy dołączyć do niego pełnomocnictwo, z którego wynika prawo do złożenia wniosku.

Gdy wniosek o interpretację będzie zawierał braki formalne, ZUS powinien wystąpić o ich usunięcie w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że niewykonanie tego obowiązku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Wniosek o wydanie przez ZUS pisemnej interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł. Gdy jeden wniosek będzie dotyczył odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to opłatę będzie stanowiła wielokrotność tej kwoty.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK