REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

Michał Jarosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

ZUS na wniosek przedsiębiorców wydaje pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym. Nie wydaje ich natomiast w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek może dotyczyć istniejącego już stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

REKLAMA

Od 20 września 2008 r. obowiązuje zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nakładająca na ZUS obowiązek wydawania interpretacji w sprawie składek. Z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji może wystąpić jedynie przedsiębiorca. Zatem zapytanie w ZUS może złożyć osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

REKLAMA

Powyższe oznacza, że z wnioskiem o pisemną interpretację nie będzie mógł wystąpić płatnik składek, który nie ma statusu przedsiębiorcy, np. jednostka budżetowa, osoba kontynuująca opłacanie składek czy też osoba chcąca rozpocząć prowadzenie działalności, która nie została jeszcze wpisana do ewidencji działalności gospodarczej, a także wspólnik spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. Nie ma natomiast przeszkód, aby o taką interpretację wystąpiła spółka jawna, partnerska, komandytowa czy też spółka z o.o. Warto zapamiętać, że z wnioskiem o interpretację przepisów nie może także wystąpić spółka cywilna, mimo iż jest płatnikiem składek na przykład za zatrudnionych pracowników czy też zleceniobiorców. Taki wniosek może natomiast złożyć wspólnik spółki cywilnej jako przedsiębiorca.

Przedmiot interpretacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest właściwy do wydania interpretacji w sprawach:

• podlegania ubezpieczeniom społecznym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP),

• stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na FP i FGŚP,

• zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na FP i FGŚP,

REKLAMA

• zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w świetle przepisów Tytułu II Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika dla niego obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Interpretacji będą więc podlegały wszystkie przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, które regulują, za kogo i od jakiej podstawy powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, głównie przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. ZUS nie wydaje natomiast interpretacji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wniosek o interpretację może dotyczyć bądź zaistniałego już stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego. Podkreślić trzeba jednak, że interpretacja jest zawsze wydawana w indywidualnej sprawie.

Niezbędna treść wniosku

Przedsiębiorca musi przedstawić we wniosku skierowanym do ZUS stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, a także własne stanowisko w sprawie. Musi zatem sam zinterpretować przepisy regulujące obowiązek opłacania składek w tym stanie faktycznym lub w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego.

Oprócz przedstawienia stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie należy także podać we wniosku o pisemną interpretację również następujące dane:

• nazwę przedsiębiorcy,

• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,

• adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Wniosek o pisemną interpretację musi być podpisany przez przedsiębiorcę albo przez osobę (osoby) uprawnione do jego reprezentowania. Gdy z wnioskiem występuje osoba upoważniona, należy dołączyć do niego pełnomocnictwo, z którego wynika prawo do złożenia wniosku.

Gdy wniosek o interpretację będzie zawierał braki formalne, ZUS powinien wystąpić o ich usunięcie w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że niewykonanie tego obowiązku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Wysokość i termin wniesienia opłaty

Wniosek o wydanie przez ZUS pisemnej interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł. Gdy jeden wniosek będzie dotyczył odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to opłatę będzie stanowiła wielokrotność tej kwoty.

Opłatę należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o interpretację na właściwy rachunek bankowy ZUS. Biorąc jednak pod uwagę okoliczność, iż termin do wydania przez ZUS pisemnej interpretacji biegnie dopiero od dnia otrzymania przez organ rentowy kompletnego i opłaconego wniosku przedsiębiorcy, dowód uiszczenia tej opłaty przedsiębiorca powinien dołączyć do wniosku.

Termin na wydanie interpretacji

ZUS ma obowiązek udzielić przedsiębiorcy pisemnej interpretacji bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w tym terminie przedsiębiorca może uznać, że została wydana interpretacja potwierdzająca prawidłowość stanowiska zaprezentowana we wniosku o nią.

ZUS będzie udzielał interpretacji wydając decyzję. Przedsiębiorca, który uzna, iż stanowisko ZUS jest błędne, będzie miał prawo zaskarżyć tę decyzję ZUS do właściwego sądu okręgowego, wnosząc odwołanie w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Od takiego odwołania nie wnosi się opłaty sądowej.

Stosowanie się do stanowiska ZUS

Przedsiębiorca nie jest związany interpretacją udzieloną przez ZUS, czyli może nie zastosować się do niej. Interpretacja taka będzie natomiast wiążąca dla ZUS i jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. ZUS nie będzie mógł zmienić interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Jeżeli przedsiębiorca postąpi zgodnie z wydaną przez ZUS interpretacją, to nie będzie mógł być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do zaprezentowanego tam stanowiska. Oznacza to, że ZUS nie będzie mógł dochodzić od przedsiębiorcy odsetek za zwłokę czy też nie będzie mógł wymierzyć mu dodatkowej opłaty w wysokości do 100 proc. nieopłaconych składek, jeżeli nieopłacenie składek na ubezpieczenia społeczne będzie konsekwencją zastosowania się do udzielonej przez ZUS interpretacji.

Wzór wniosku o interpretację przepisów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt 2, 3 ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA