| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorca zawiesi firmę na dwa lata

Przedsiębiorca zawiesi firmę na dwa lata

W czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie zapłaci składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie też zwolniony z opłacania zaliczek na podatek dochodowy i składania deklaracji. Urząd wyda interpretację przepisów w ciągu 30 dni i przyjmie niekompletne wnioski.

Dopuszczeni do wykonywania działalności w Polsce zostaną także członkowie rodzin cudzoziemców posiadających zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony i wykonujących działalność gospodarczą. Osoba taka musi również posiadać zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone w celu połączenia z rodziną, a jej działalność gospodarcza musi obejmować taki sam zakres.

Działalność gospodarcza

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

40 będzie wynosić opłata za wydanie urzędniczej interpretacji przepisów

Adam Makosz,

Magdalena Majkowska,

Michał Jarosik,

Bartosz Marczuk

Podstawa prawna

• Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

OPINIE

Katarzyna Urbańska

dyrektor departamentu prawnego PKPP Lewiatan

Pozytywnie oceniam kierunek zmian zaproponowanych w znowelizowanej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszania działalności gospodarczej, rozszerzają zakres wiążących interpretacji przepisów prawa. Skróceniu ulegnie czas rozpatrywania przez sądy rejestrowe wniosku o rejestrację z 14 do 7 dni. Warto również zwrócić uwagę na liberalizację przepisu o oznaczeniach towarów.

Należy jednak pamiętać, że z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej skorzystać będą mogli jedynie przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, a reżim prawny dla wiążących interpretacji przepisów prawa podatkowego przewidziany w Ordynacji podatkowej różni się od reżimu prawnego zawartego w ustawie o swobodzie w zakresie wiążących interpretacji innych przepisów prawa.

Zbyszko Wizner

radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Nowelizacja ustawy budzi pewien niedosyt. Możliwość zawieszania działalności gospodarczej przysłuży się uelastycznieniu możliwości zarobkowania, jednak ma pozytywne znaczenie jedynie dla przedsiębiorców, którzy zawieszając działalność, jednocześnie podejmą pracę, w ramach której będą objęci ubezpieczeniem społecznym. W przeciwnym wypadku nie będą mogli korzystać ze świadczeń, np. w razie choroby. Przepisy o interpretacjach w zakresie danin publicznych dotyczą jedynie tych danin, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej. Brak odpowiednika art. 14l Ordynacji podatkowej skłania do poglądu, że skutkiem wydania wadliwej interpretacji korzystnej dla przedsiębiorcy będzie brak obowiązku zapłaty nie tylko ewentualnych odsetek, kar itp., ale także samej daniny, mimo że w danym wypadku taki obowiązek rzeczywiście będzie istniał.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK