| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorca zawiesi firmę na dwa lata

Przedsiębiorca zawiesi firmę na dwa lata

W czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie zapłaci składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie też zwolniony z opłacania zaliczek na podatek dochodowy i składania deklaracji. Urząd wyda interpretację przepisów w ciągu 30 dni i przyjmie niekompletne wnioski.

Nowe regulacje o uzupełnianiu dokumentów nie naruszają przepisów szczegółowych określających terminy i tryb uzupełniania pism i wniosków ani terminów załatwiania spraw wywołanych ich wniesieniem, w szczególności przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat.

Z zawieszenia działalności gospodarczej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów, osobistych lub ekonomicznych, nie mogą jej prowadzić, ale nie chcą jej też wyrejestrować. Będzie to mógł zrobić tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. W przypadku spółki cywilnej zawieszenie musi dotyczyć wszystkich wspólników. Przepisy nie precyzują, czy z zawieszenia będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy, co prawda, zatrudniają pracowników, ale przebywają oni na urlopie bezpłatnym czy też wychowawczym. W tej sprawie należy oczekiwać interpretacji ZUS. Zawiesić działalności nie będą natomiast mogli przedsiębiorcy, którzy zatrudniają zleceniobiorców.

W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Będzie mu jednak przysługiwało prawo do podejmowania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Może także osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. Będzie mógł także sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie firmy. Zawieszenie działalności nie uchroni go jednak przed przewidzianymi prawem kontrolami.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Będzie mógł natomiast opłacać dobrowolnie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale nie chorobowe i wypadkowe. To będzie miało wpływ na prawo do świadczeń. Na przykład, jeśli zawieszenie będzie trwało ponad miesiąc, to po wznowieniu prowadzenia firmy przedsiębiorca, który zacznie opłacać składki chorobowe, będzie musiał podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez 180 dni, aby np. w przypadku choroby nabyć prawo do zasiłku.

Zawieszenie będzie wywierało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Jeśli więc przedsiębiorca zawiesi prowadzenie firmy na przykład od 10 grudnia do 2 lutego, składek na ubezpieczenia społeczne nie będzie opłacał za okres od 1 stycznia do 28 lutego. ZUS w okresie od 10 do 31 grudnia będzie go traktował jako prowadzącego działalność, mimo iż działalności faktycznie nie będzie prowadził. Natomiast okres od 3 do 28 lutego będzie traktowany jako okres zawieszenia działalności, mimo że w tym okresie działalność będzie już wykonywana.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK