| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy domagają się zawieszenia poboru składek

Firmy domagają się zawieszenia poboru składek

W 2009 roku w FP i FGŚP ma być prawie 12 mld zł nadwyżki. Rząd nie zamierza w 2009 roku rezygnować z poboru składek do funduszy. W przyszłym roku 3,1 mld zł ze środków FP ma trafić na aktywizację.

Zbigniew Żurek z Business Centre Club wskazuje też, że koszty pracy w Polsce są wciąż wysokie, a decyzja o zawieszeniu składki do FGŚP choć nieznacznie, ale by je obniżyła. Pracodawcy zwracają też uwagę na inny aspekt funkcjonowania FGŚP. Jeremi Mordasewicz podkreśla, że często ewidencjonowanie składek wpłacanych przez firmy do Funduszu, która wynosi średnio około 3 zł na pracownika miesięcznie, kosztuje więcej niż sama składka. Lewiatan chce więc likwidacji tego Funduszu i przejęcia jego zadań przez FP.

Z PKPP Lewiatan zgadzają się inni pracodawcy i eksperci. Profesor Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że można trwale znieść składkę do FGŚP i połączyć ten fundusz z FP, który przejąłby jego zadania. Podobnie uważa Julian Zawistowski, wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych. Wskazuje, że takie połączenie mogłoby obniżyć koszty administracyjne funkcjonowania funduszy celowych. W tym roku wydatki FGŚP na obsługę realizowanych zadań wyniosą ponad 17 mln zł.

Profesor Urszula Sztanderska podkreśla też konieczność sporządzania długookresowych prognoz, które powinny służyć do określania wysokości składek do funduszy.

- Są one uzależnione od koniunktury. W okresie dobrej sytuacji gromadzą nadwyżki, w okresie spowolnienia mają mniej wpływów, a wypłacają więcej świadczeń - podkreśla prof. Urszula Sztanderska.

Dodaje jednak, że gromadzenie zbyt dużych nadwyżek w funduszach może kusić polityków, aby przeznaczać je na inne cele, w zależności od bieżących potrzeb. Taki pomysł miał poprzedni rząd, który chciał przekazać w 2008 roku część nadwyżki z FP (około 4 mld zł) do NFZ.

Także pracodawcy obawiają się, że środki z FP zostaną spożytkowane nie do końca zgodnie z ich przeznaczeniem. Tym bardziej że jego kondycja jest coraz lepsza. Głównym źródłem jego dochodów są składki (2,45 proc. tzw. podstawy wymiaru) opłacane przez firmy za pracowników i przez osoby prowadzące firmy. Z tego tytułu w tym roku ma wpłynąć 8,6 mld zł, a w przyszłym prawie 9 mld zł. Ponadto prawie 1,9 mld zł ma pochodzić ze środków UE. Na koniec 2009 r. Fundusz ten ma mieć 8,3 mld zł nadwyżki, z czego 8,23 mld zł w gotówce.

- Można rozważyć czasowe obniżenie składki do FP na przykład z 2,45 proc. do 1,45 proc. - zauważa Adam Ambroziak.

Wskazuje jednak, jak pozostali pracodawcy, że jeśli jego środki będą przeznaczone na tzw. aktywne polityki rynku pracy, to opłacanie pełnych składek może być korzystne dla firm. Dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć pracowników. Julian Zawistowski zwraca ponadto uwagę, że jeśli w przyszłym roku zostaną zlikwidowane wcześniejsze emerytury, z FP powinno zostać przeznaczone więcej środków na aktywizację osób po 50. roku życia.

- Osobom tym trzeba pomóc, najlepiej podnosząc ich kwalifikacje, aby jak najdłużej pracowały - mówi.

Resort pracy zamierza w 2009 roku przeznaczyć prawie 3,1 mld zł środków z FP na aktywację. Na przyjęcie przez rząd czeka projekt ustawy w tej sprawie. Z tej kwoty m.in. 1,7 mld zł ma trafić na stypendia szkoleniowe, ponad 150 mln zł na podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, a prawie 600 mln zł na pomoc dla osób zakładających własne firmy.

9,2 mld zł wpłacą w 2009 roku firmy do FP i FGŚP

Zmiany w opłacaniu składek przez firmy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK