| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Obniżenie kosztów zakładania i prowadzenia spółek nie wyzwoli przedsiębiorczości

Obniżenie kosztów zakładania i prowadzenia spółek nie wyzwoli przedsiębiorczości

Projekty nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładają zmniejszenie kapitału zakładowego, zniesienie obowiązku zawierania umów spółek handlowych przed notariuszem, zniesienie obowiązku przekształcenia spółki cywilnej w jawną, określenie terminów wypłaty dywidendy, zlikwidowanie obowiązku poświadczania podpisów przed notariuszem

ANDRZEJ W. WIŚNIEWSKI

I o nielimitowalnych rozmiarach.

ANDRZEJ KIDYBA

Argument, że umowy zbada sąd, jest nieprawdziwy. Może nie dojść do żadnego badania. Po drugie, przy spółce komandytowej - gdyby do zmiany doszło, chętnie doradzałbym, jak uciekać od odpowiedzialności, gdy mamy sumę komandytową, wkład, możliwość obniżenia sumy komandytowej i obniżenia wkładu.Ta propozycja abstrahuje od rynku. Koncentruje się na spółkach, a właściwie na wspólnikach. Ma im być dobrze, natomiast zapomina się o otoczeniu biznesowym. Pewien nadzór notariuszy nad treścią umów powinien być.

ZIEMISŁAW GINTOWT

Wielu przedsiębiorców nie odczuwa oporów przed antydatowaniem czynności prawnych. Dlatego wprowadzenie tak daleko idącej dowolności w kształtowaniu i zmienianiu umów spółek likwiduje praktycznie pewność obrotu. Skąd będziemy wiedzieli, że przedstawiona kontrahentowi umowa nie ma 15 tys. aneksów? A może wspólnicy podpisali ją nie będąc nigdy razem, ponieważ doszli do wniosku, że dogadają się przez telefon, a kiedy się spotkają to podpiszą?Uważam, że kształtowanie postaw polegających na przestrzeganiu reguł i poszanowaniu procedur to ważna rola prawa. Dlatego nie odchodziłbym od stanu obowiązującego. Jeżeli ktoś nie chce żadnych formalności, to prowadzi działalność wpisaną do gminnej ewidencji i ponosi za to nieograniczoną odpowiedzialność całym majątkiem. A jeśli pewne czynności są za drogie, to nie trzeba zmieniać kodeksu, można pomyśleć o taksie notarialnej, czy - jak przewidziano w projekcie - obniżyć opłaty za wpis do KRS.

MICHAŁ ROMANOWSKI

Nie mam wątpliwości, że propozycja dotycząca spółki z o.o. jest nietrafna. Spółka komandytowo-akcyjna może emitować akcje i inne papiery wartościowe, wprowadzać akcje do obrotu giełdowego. To powoduje, że zniesienie wymagania aktu notarialnego przy jej zawiązywaniu jest wyrazem głębokiego niezrozumienia tej instytucji. Jeżeli jednak chodzi o spółkę partnerską i komandytową, to mam wątpliwości. Nie widzę ważnych argumentów, które kazałyby ocenić tę zmianę jako nieprawidłową.

Jak należy ocenić zniesienie obowiązku przekształcania spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu limitu obrotów, który zmusza do prowadzenia pełnej rachunkowości?

ANDRZEJ W. WIŚNIEWSKI

To krok w odwrotnym kierunku. Należy przywrócić system, który działał pod rządami kodeksu handlowego, gdzie mieliśmy do czynienia z automatycznym przekształceniem spółki cywilnej w jawną w momencie przekroczenia granicy dużych obrotów. Próba dopuszczenia spółek cywilnych ponownie do działalności gospodarczej na wielką skalę jest kompletnym nieporozumieniem. To zagrożenie dla rynku. I w ogóle pomysł wzięty z księżyca.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK