| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorca musi wpłacić ryczałt za okres zawieszenia

Przedsiębiorca musi wpłacić ryczałt za okres zawieszenia

W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać bieżących przychodów. Podatnik opłacający ryczałt musi jednak obliczyć i wpłacić podatek dotyczący przerwy w działalności. Zdaniem ekspertów obowiązek zapłaty odnosi się do określonej kategorii dozwolonych przychodów.


Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem, który zawiesi prowadzenie firmy, będzie zwolniony z obowiązku rozliczeń z fiskusem. Z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw z 10 lipca 2008 r. (Dz.U. nr 141, poz. 888) wynika jednocześnie, że po wznowieniu działalności podatnik będzie musiał obliczyć i wpłacić ryczałt dotyczący okresu zawieszenia. Tymczasem ta sama ustawa jako zasadę wprowadza zakaz wykonywania działalności gospodarczej i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie zawieszenia. W ocenie Pawła Tomczykowskiego, doradcy podatkowego, partnera w kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, konstrukcja nowych przepisów może wywoływać pewne wątpliwości. Czym innym jest wszak zwolnienie od opodatkowania ryczałtem pewnych źródeł przychodu, a czym innym zwolnienie od jego obliczania i wpłacania.

- W mojej opinii obowiązek obliczenia i wpłacenia ryczałtu powinien odnosić się wyłącznie do kategorii przychodów wymienionych enumeratywnie w art. 14a ust. 4 znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli np. do przychodów uzyskanych na skutek wykonywania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów - twierdzi ekspert.

Wyjaśnijmy, że ustawodawca w nowym art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej istotnie dopuścił możliwość podejmowania przez przedsiębiorcę określonych czynności w czasie przerwy w działalności. Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta, wskazuje, że w okresie zwieszenia wykonywania działalności gospodarczej ustawodawca dał przedsiębiorcy prawo wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przedsiębiorca ma również m.in. prawo przyjmować należności oraz regulować swoje zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

- Jeżeli zatem w okresie zawieszenia przedsiębiorca uzyska przychody, np. ze zbycia własnych środków trwałych, to wówczas, po wznowieniu działalności, będzie musiał obliczyć i odprowadzić ryczałt od tych przychodów - mówi Zygmunt Tabisz.

Zdaniem Pawła Tomczykowskiego obowiązek zapłaty ryczałtu powinien ponadto objąć ewentualne przychody z działalności gospodarczej osiągnięte mimo ustawowego zakazu jej prowadzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK