| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Mała firma dostanie 300 tys. zł na nowe miejsca pracy na wsi

Mała firma dostanie 300 tys. zł na nowe miejsca pracy na wsi

Już w sierpniu ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie działających na wsi mikrofirm. Wysokość pomocy będzie zależeć od liczby utworzonych nowych miejsc pracy.


Osoba, która założy na wsi lub w małym mieście mikrofirmę, będzie mogą uzyskać pomoc ze środków UE. Na przykład przedsiębiorca, który utworzy pięć lub więcej miejsc pracy, otrzyma dotację w wysokości nawet 300 tys. zł. Środki z UE będzie można wykorzystać na założenie praktycznie każdego biznesu, a nie tylko związanego z działalnością rolną.

Między innymi takie rozwiązania przewiduje rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dokument ten, podpisany 17 lipca przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po tej dacie. Już w sierpniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie zapewne przyjmowanie wniosków o pomoc.

- Trwają już przygotowania do uruchomienia wypłat - mówi GP Dariusz Wojtasik, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wyjaśnia, że przygotowywany jest system informatyczny niezbędny do obsługi wniosków.

- Z beneficjentami, których wnioski przejdą pozytywną weryfikację, podpiszemy umowy o przyznanie pomocy finansowej - mówi Dariusz Wojtasik.

To w tych umowach będą zawarte warunki wypłacania przyznanych środków. Jeśli beneficjent zrealizuje założenia przewidziane w planie biznesowym lub jego część, może wystąpić z wnioskiem o płatność. Agencja rozpatrzy wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia takiego wniosku i wypłaci środki po jego pozytywnej weryfikacji. Agencja szacuje, że z nowego rozporządzenia może skorzystać prawie 30 tys. beneficjentów.

Firma, która stworzy jedno, dwa nowe miejsca pracy, będzie mogła otrzymać do 100 tys. zł, ta która zatrudni dodatkowo trzy, cztery osoby - 200 tys. zł, a pięć lub więcej - 300 tys. zł.

O pomoc będą mogły się ubiegać osoby już prowadzące firmy, jak i takie, które ich nie prowadzą, ale nie podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie. Będą więc z niej korzystać m.in. osoby ubezpieczone w KRUS na swój wniosek, tj. tacy, którzy mają małe gospodarstwa poniżej 1 hektara przeliczeniowego.

- Takie rozwiązanie powoduje, że to właśnie grupa rolników nieposiadająca dużych gospodarstw będzie mogła zakładać firmy na wsi, korzystając z unijnej pomocy - wyjaśnia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK