| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > PFRON będzie zwracać koszt opieki nad dzieckiem

PFRON będzie zwracać koszt opieki nad dzieckiem

KE przyjęła właśnie rozporządzenie dotyczące m.in. niepełnosprawnych, które Polska musi wdrożyć do końca tego roku. Pracodawcy otrzymają zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych. PFRON może refundować nie tylko wynagrodzenia i składki do ZUS, ale także koszty opieki nad dzieckiem niepełnosprawnego.

O zwrot 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników będą mogli niemal na pewno starać się zarówno ci pracodawcy, którzy już ich zatrudniają, jak również ci, którzy dopiero będą ich przyjmować do pracy.

- Rządowa i parlamentarna delegacja uzyskała takie zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej, a jeśli interpretacja nowego rozporządzenia będzie inna, natychmiast będziemy interweniować w KE - mówi Sławomir Piechota.

Firmy, które już zatrudniają niepełnosprawnych, obawiają się, że nie będzie im przysługiwać pomoc z PFRON, bo projekt rozporządzenia nie precyzował, czy należy jej udzielać tylko za nowo zatrudnionych niepełnosprawnych, czy także tych, którzy już pracują.

Jak podkreśla Krzysztof Kuncelman z Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, pracodawcy mogliby zwalniać niepełnosprawnych tylko po to, aby ponownie ich zatrudnić i otrzymać z tego tytułu publiczną pomoc.

Jeśli pracodawca poniesie dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych, oprócz np. wynagrodzeń czy opłaconych składek, będzie mógł starać się o ich rekompensatę, pod warunkiem udowodnienia, że je poniósł. W ten sposób firmy będą mogły ubiegać się o m.in. o zwrot kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników, którzy są odpowiedzialni za udzielanie pomocy niepełnosprawnym w miejscu pracy (tzw. asystentów osób niepełnosprawnych).

Dodatkowo zakłady pracy chronionej będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów administracyjnych oraz transportowych, jakie wynikają wprost z zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników oraz tych poniesionych z tytułu budowy, rozbudowy i wyposażenia zakładu pracy. Zgodnie z projektem rozporządzenia część tych uprawnień miała przysługiwać także firmom, które wprowadzają system zatrudnienia wspieranego, tj. przyjmują do pracy asystentów niepełnosprawnych. Jednak w wydanym rozporządzeniu zabrakło takiego przepisu, podobnie jak samej definicji zatrudnienia wspieranego.

- To błąd. Wprowadzenie dodatkowych form wsparcia dla firm stosujących zatrudnienie wspierane mogło spowodować, że zakłady pracy chronionej chętniej rezygnowałyby ze statusu ZPChr i przechodziły na otwarty rynek - mówi Włodzimierz Sobczak.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw UE. Na razie nie jest dostępna polska wersja językowa dokumentu.

336 tys. osób niepełnosprawnych powyżej 15 roku życia jest zatrudnionych

3,2 mln osób niepełnosprawnych nie pracuje i nie szuka pracy

Zmiany w systemie zatrudnienia niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK