| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ograniczone prawo przedsiębiorcy do sądu

Ograniczone prawo przedsiębiorcy do sądu

Procedura w sądzie gospodarczym wymaga od przedsiębiorców i ich pełnomocników znacznie większej staranności niż od stron w tradycyjnym postępowaniu cywilnym. Drobne uchybienia mogą ograniczyć firmie prawo do sądu.

- Sąd może się jednak pomylić - dodaje Helena Markowska - i nie wskazać wszystkich braków. Wtedy przedsiębiorca prześle do sądu pismo ponownie obarczone brakami, ale już innymi niż poprzednio, bo wcześniej wykazane mu nieprawidłowości poprawił. Sąd wówczas zwraca mu pismo i cała procedura z usuwaniem braków zaczyna się od nowa, a pismo wywołuje skutki od daty, w której zostało wniesione po raz pierwszy.

Takie prawa nie przysługują jednak przedsiębiorcy wówczas, gdy reprezentowany jest on przed sądem przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego.

- Widocznie profesjonalni pełnomocnicy nie mogą się mylić - ironizuje Piotr Olczyk.

Pozwany ma tylko dwa tygodnie na sporządzenie odpowiedzi na pozew. Termin ten biegnie od dnia otrzymania pozwu.

- Jest on zbyt krótki - uważa Piotr Olczyk - i faktycznie dyskryminuje pozwanego. Tym bardziej, że powód do sporządzenia pisma procesowego może przygotowywać się kilka miesięcy i gromadzić materiał dowodowy. Natomiast pozwanemu trudno będzie taki materiał przygotować w ciągu 14 dni.

Nawet przystąpienie do sprawy adwokata albo radcy prawnego po jego stronie nie powoduje wydłużenia terminu, mimo że pełnomocnik może mieć mniej czasu niż dwa tygodnie na sporządzenie odpowiedzi na pozew, bo zostanie ustanowiony w sprawie dopiero po upływie kilku dni od otrzymania pozwu przez pozwanego.

W dodatku w odpowiedzi na pozew trzeba podać wszystkie twierdzenia, zarzuty i dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powołania ich w toku postępowania. Pozwany może jedynie wykazać w ciągu dwóch tygodni, że potrzeba powołania ich wynikła później albo że nie mógł zgłosić ich w toku postępowania i domagać się, aby sąd również je uwzględnił. Natomiast nie może wnieść powództwa wzajemnego.

 

Przedsiębiorca przed sądem gospodarczym nie może

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK