| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Większość firm nie będzie musiała mieć e-podpisu od lipca

Większość firm nie będzie musiała mieć e-podpisu od lipca

Rząd chce odłożyć o rok obowiązek posiadania e-podpisu przez wszystkie firmy zatrudniające ponad pięć osób. Po 21 lipca ZUS nie będzie już wydawać firmom niekwalifikowanych podpisów. Przedsiębiorcy unikną kolejek przy otrzymywaniu bezpiecznych e-podpisów.

- Zaproponowane rozwiązanie spowoduje, że firmy wydające kwalifikowane podpisy nie powinny mieć problemów z ich wystawieniem wszystkim podmiotom, które sukcesywnie będą musiały z nich korzystać - wyjaśnia Dariusz Bogdan.

Obecnie prawo do wydawania bezpiecznych e-podpisów mają trzy firmy: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Unizeto Technologies. Ich zdaniem powodem opóźnień we wdrażaniu bezpiecznego podpisu jest niechęć firm do zakupu certyfikatów. Nie ma bowiem problemów z ich użytkowaniem.

Elżbieta Włodarczyk, dyrektor działu usług certyfikacyjnych Krajowej Izby Rozliczeniowej, wskazuje, że do tej pory firma nie odnotowała zbyt wielu zapytań dotyczących instalacji podpisu elektronicznego. Wskazuje, że jego wprowadzenie powoduje, że podpisywanie dokumentów wysyłanych do ZUS jest łatwiejsze i mniej kłopotliwe.

- 2,5-calowa dyskietka, która już dawno przestała być stosowana w nowoczesnych komputerach, zostanie zastąpiona kartą kryptograficzną - podkreśla Elżbieta Włodarczyk.

Równocześnie firmy chcą stosować różnego rodzaju uproszczenia, aby zachęcić przedsiębiorstwa do zakupu bezpiecznych e-podpisów.

Adam Dąbrowski z Unizeto Technologies wskazuje, że jego firma rozpocznie sprzedaż pakietów, dzięki którym właściciel firmy będzie mógł sam decydować, kto będzie korzystał z zestawu do e-podpisu.

- Nie będzie trzeba wprowadzać danych firmy, a jedynie numer dowodu osobistego osoby fizycznej, która będzie się nim podpisywać. To uprości procedurę - mówi Adam Dąbrowski.

296 zł kosztuje zestaw do bezpiecznego podpisu elektronicznego ważny jeden rok

359 zł kosztuje certyfikat wraz z całym zestawem ważnym przez dwa lata

Nowe zasady przekazywania dokumentów do ZUS

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »