REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki udzielą informacji o firmowych kontach bankowych

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd i prokurator uzyskają dostęp do rachunków bankowych przedsiębiorców. Bank będzie przekazywał informacje o kradzieżach kart płatniczych bezpośrednio Policji.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 140, poz. 939), która ogranicza zakres tajemnicy bankowej w stosunku do informacji związanych z rachunkami firmowymi osób fizycznych.

Bank nie odmówi

Po wejściu w życie proponowanych zmian banki nie będą już mogły odmówić prokuratorowi udzielenia informacji o firmowych rachunkach podmiotów gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne.

- Przepisy prawa bankowego nie przewidziały wszystkich aspektów współpracy banków z organami ścigania, zwłaszcza w zakresie przestrzegania tajemnicy. Trudno czynić bankom zarzut, że ściśle interpretują przepisy o tajemnicy bankowej, których naruszenie zagrożone jest sankcją karną - tłumaczy Jerzy Bańka, radca prawny dyrektor ds. legislacyjno-prawnych Związku Banków Polskich (ZBP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem nie można więc mówić, że banki odmawiały określonych informacji, lecz po prostu nie mogły ich udzielać w świetle obowiązujących przepisów.

Do tej pory bowiem instytucje finansowe ściśle interpretowały pojęcie osoby fizycznej i udzielały sądom oraz prokuratorom informacji tylko o rachunkach prywatnych należących do takich osób.

Potrzebne doprecyzowanie

REKLAMA

Projekt nowelizujący prawo bankowe usuwa możliwość omijania prawa przez otwieranie, zwłaszcza dla celów prania brudnych pieniędzy, rachunków dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nowelizacja znalazła uznanie w oczach bankowców, jednakże zwracają oni uwagę na fakt, że jest ona w pewnym stopniu nieprecyzyjna.

- Aby usunąć możliwość powstania kolejnych wątpliwości interpretacyjnych, wskazane byłoby doprecyzowanie treści przepisu. Naszym zdaniem należy go uzupełnić, dodając, że żądanie udzielenia informacji o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą powinno być realizowane tylko w zakresie informacji dotyczących tej działalności - proponuje Jerzy Bańka.

Szybsza informacja

Dzięki zmianom banki będą mogły bezpośrednio informować Policję o kradzieżach za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Obecnie najpierw muszą zawiadamiać prokuraturę, a ta dopiero zleca czynności Policji.

- Te zmiany powinny skrócić czas postępowania i zwiększyć skuteczność Policji w ściganiu niektórych przestępstw i wykroczeń - chwali projekt Zbigniew Urbański, nadkomisarz z Komendy Głównej Policji.

REKLAMA

Nowelizacja pozwoli również bankom na udzielanie Policji i straży gminnej informacji o użytkownikach kredytowanych przez banki pojazdów, którzy popełnili wykroczenie z ich użyciem. Z tej zmiany zadowolone są banki. Obecnie bowiem instytucje finansowe nie mogły tego robić, gdyż Sąd Najwyższy stwierdził, że bank nie może udzielać Policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Oczywiście trudności, jakie napotykały w związku z uchwałą SN organy ścigania usiłujące bezskutecznie ustalić sprawcę przestępstwa lub wykroczenia drogowego, były ogromne - tłumaczy Tadeusz Białek, radca prawny z zespołu legislacyjno-prawnego ZBP.

Dodaje, że banki, które nie miały i nie mają żadnego interesu, aby chronić sprawców czynów zabronionych, miały po prostu związane ręce.

Wprowadzenie przepisu, który ogranicza tajemnicę bankową na żądanie Policji i innych organów uprawnionych do prowadzenia postępowań o przestępstwa drogowe, jest również popierane przez środowisko bankowe.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA