REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank zwróci część nakładów na inwestycje technologiczne

Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będą mogły korzystać z technologicznych kredytów i premii na rozwój nowatorskich rozwiązań. Umożliwi to uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Zmiana prawa

REKLAMA

Już uruchomiono środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dla przedsiębiorców będą one dostępne m.in. dzięki uchwalonej w piątek przez Sejm ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej - mówi Jan Kazimierczak, poseł sprawozdawca ustawy z PO.

Poniżej średniej

REKLAMA

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw notuje wzrosty - wynika z badań EIS (European Innovation Scoreboard). Przegląd danych z ostatnich trzech lat pozwolił Komisji Europejskiej wydobyć Polskę z grupy krajów tracących grunt, które pod względem innowacyjności zajmowały ostatnie miejsca w Europie. W 2006 i 2007 roku Polska dołączyła do najniżej notowanych europejskich średniaków, określanych mianem krajów doganiających. W tej grupie znalazła się m.in. z Bułgarią, Chorwacją, Litwą, Łotwą, Maltą i Słowacją. Ministerstwo Gospodarki uważa, że jest to wynik uchwalenia ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca 2005 r.

- W okresie przedakcesyjnym, przed majem 2004 r. i w latach 2004-2006, polskie firmy w ograniczonym zakresie wykorzystały dotacje europejskie na ten cel. Okazało się, że wiele z nich nie stać na badania i rozwój. Lepsza koniunktura gospodarcza i stworzenie mechanizmów wspierania innowacyjności skutkują poprawą sytuacji - komentuje Elżbieta Bieniecka z Departamentu wspierania innowacji przedsiębiorstw i rozwoju regionalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest filarem ustawowego mechanizmu wspierania innowacyjności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki na innowacje

REKLAMA

Celem nowej ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej jest powstrzymanie takich negatywnych zjawisk jak: spadek udziału nakładów na działalność badawczo-rozwojową w PKB (tzw. cel barceloński zakłada osiągnięcie przez kraje UE do 2010 roku poziomu 3 proc. PKB wydatków na badania i rozwój), niska innowacyjność firm, brak zachęt dla biznesu do zwiększenia wydatków na innowacje. Chodzi też o wzrost nakładów sektora prywatnego na badania i rozwój oraz poprawę efektywności gospodarowania środkami publicznymi przeznaczonymi na ten cel.

Ustawa uruchomi rozwiązania wspierające innowacje, jak: kredyt technologiczny udzielany przez banki komercyjne, premię technologiczną udzielaną za pośrednictwem BGK, możliwość uzyskania przez firmy statusu centrów badawczo-rozwojowych, ulgi podatkowe. Nowe rozwiązania włączają technologiczne kredyty i premie do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, realizowanego w latach 2007-2013 i finansowanego w części ze środków unijnych.

Nowe zasady

Kredytu technologicznego udzielać będą banki komercyjne, a BGK ma zarządzać państwowym funduszem celowym o nazwie: Fundusz Kredytu Technologicznego.

- W nowej propozycji nie ma limitu wysokości kredytu, którego beneficjentowi może udzielić bank komercyjny. Jednak po spełnieniu przez niego określonych w ustawie warunków BGK będzie mógł mu wypłacić premię technologiczną, do 4 mln zł na jeden projekt, przy zachowaniu warunków wynikających z zasad pomocy publicznej - tłumaczy poseł Kazimierczak.

Kredyt technologiczny będzie więc udzielany przez banki komercyjne z ich środków własnych, które zajmą się też weryfikacją zdolności kredytowej firm.

Ustawa na nowo definiuje pojęcie nowej technologii, przewiduje, że BGK będzie badać z pomocą naukowców, czy wniosek o kredyt faktycznie dotyczy wdrożenia nowej technologii. Nie może być ona na rynku dłużej niż trzy lata. Przedsiębiorcy nie mogą też liczyć na wsparcie zakupu leasingu wynajmu urządzeń, które przyczyniły się do wytworzenia wnioskowanego produktu lub usługi.

Co przewiduje ustawa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA