| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.


Czy sprzedaż nieruchomości prywatnej w postaci domu mieszkalnego wybudowanego i sprzedanego w 2007 roku wykazywać w zeznaniu z działalności gospodarczej za 2007 rok?

Tak

Sprzedaż taka będzie opodatkowana, gdy podatnik nie nabędzie prawa do zwolnienia lub nie dopełnił warunków, które uprawniały do zwolnienia z podatku dochodowego. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych, tj. według skali podatkowej powinien rozliczyć w 2007 roku sprzedaż nieruchomości z majątku prywatnego.

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Taki sposób opodatkowania należy przyjąć, nawet gdy część domu była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, np. na biuro. W tym przypadku do przychodów z działalności nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Rozlicza się taką sprzedaż, jak sprzedaż nieruchomości prywatnej, a nie składnik majątku firmowego.

W przypadku gdy przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi meldunkowej, która zwalnia z opodatkowania (zameldowanie w nabytej nieruchomości co najmniej 12 miesięcy), to będzie musiał opodatkować uzyskany dochód z tytułu sprzedaży. Przy czym w składanym w urzędzie skarbowym zeznaniu PIT-36 powinien wykazać przychody, koszty, dochód, wpłacone zaliczki na podatek z działalności gospodarczej oraz podatek w wysokości 19 proc. od dochodu ze zbycia nieruchomości.

Podstawa prawna

Art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK