| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Podstawa prawna

Art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W 2007 roku prowadziłem działalność gospodarczą, i jednocześnie wygrałem w telewizyjnym konkursie teleaudio 700 złotych. Czy łączyć dochód z wygranej z dochodem z firmy?

Nie

Niektóre dochody nie podlegają uwzględnieniu w rocznym zeznaniu podatkowym lub w ogóle nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak jest też w przypadku wygranych w konkursach teleaudio. Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. W sytuacji zaistniałej w pytaniu nie mamy takiego przypadku. Oznacza to, że dochód z wygranej jest zwolniony z PIT i nie wykazuje się go w zeznaniu razem z dochodem z działalności gospodarczej.

Gdy wartość jednorazowej wygranej przekracza 760 zł, to z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, podatek pobiera płatnik w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Nawet więc, gdyby wygrana wyniosła więcej niż 760 zł, to nie wykazywałoby się wartości wygranej w zeznaniu rocznym, gdyż podatek zryczałtowany pobrałby płatnik, czyli firma organizująca audiotele.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

BOGDAN ŚWIĄDER

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »