| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Podstawa prawna

Art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W 2007 roku prowadziłem działalność gospodarczą, i jednocześnie wygrałem w telewizyjnym konkursie teleaudio 700 złotych. Czy łączyć dochód z wygranej z dochodem z firmy?

Nie

Niektóre dochody nie podlegają uwzględnieniu w rocznym zeznaniu podatkowym lub w ogóle nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak jest też w przypadku wygranych w konkursach teleaudio. Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. W sytuacji zaistniałej w pytaniu nie mamy takiego przypadku. Oznacza to, że dochód z wygranej jest zwolniony z PIT i nie wykazuje się go w zeznaniu razem z dochodem z działalności gospodarczej.

Gdy wartość jednorazowej wygranej przekracza 760 zł, to z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, podatek pobiera płatnik w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Nawet więc, gdyby wygrana wyniosła więcej niż 760 zł, to nie wykazywałoby się wartości wygranej w zeznaniu rocznym, gdyż podatek zryczałtowany pobrałby płatnik, czyli firma organizująca audiotele.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

BOGDAN ŚWIĄDER

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK