| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 8 i art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jestem przedsiębiorcą z branży budowlanej. W trakcie roku dokonałem kilku darowizn dla fundacji prowadzącej hospicjum. Czy w zeznaniu rocznym mogę jednocześnie przekazać tej fundacji 1 proc. podatku?

Tak

Podatnik może odliczyć od dochodu wydatki stanowiące darowiznę przekazaną fundacjom na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego. Jednym z takich celów jest ochrona i promocja zdrowia oraz działalność charytatywna, która jest jedną z form działania hospicjum. Trzeba tylko pamiętać, że z tego tytułu można odliczyć od dochodu nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 proc. dochodu.

Jednocześnie można zadeklarować na rzecz tej samej organizacji przekazanie 1 proc. podatku wynikającego z zeznania rocznego. Organizacja ta musi posiadać jednak status organizacji pożytku publicznego.

Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu ogłaszanego w monitorze polskim, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, to nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca wskazał ją jako uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku wynikającego np. z zeznania PIT-36.

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 1 pkt 9 i art. 45 ust. 5c-5g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Prowadzę działalność w spółce cywilnej oraz samodzielnie. Czy wypełniam dwa oddzielne załączniki PIT/B?

Nie

Przedsiębiorca, który uzyskuje dochody (ponosi stratę) z dwóch lub więcej prowadzonych działalności gospodarczych (np. z udziałów w spółce cywilnej) wypełnia jeden załącznik PIT/B. Tylko gdy formularz PIT/B nie pozwala na uwzględnienie wszystkich rodzajów prowadzonej działalności (za mała ilość rubryk), należy złożyć kolejny PIT/B.

Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym PIT/B stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. W załączniku wykazuje się przychód, koszty oraz dochód z poszczególnych rodzajów działalności (w tym z udziałów w spółce nieposiadającej osobowości prawnej) oraz sumę wszystkich przychodów, kosztów dochodów (strat) z poszczególnych rodzajów działalności, które przenosi się do zeznania PIT-36 lub PIT-36L.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK