| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 8 i art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jestem przedsiębiorcą z branży budowlanej. W trakcie roku dokonałem kilku darowizn dla fundacji prowadzącej hospicjum. Czy w zeznaniu rocznym mogę jednocześnie przekazać tej fundacji 1 proc. podatku?

Tak

Podatnik może odliczyć od dochodu wydatki stanowiące darowiznę przekazaną fundacjom na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego. Jednym z takich celów jest ochrona i promocja zdrowia oraz działalność charytatywna, która jest jedną z form działania hospicjum. Trzeba tylko pamiętać, że z tego tytułu można odliczyć od dochodu nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 proc. dochodu.

Jednocześnie można zadeklarować na rzecz tej samej organizacji przekazanie 1 proc. podatku wynikającego z zeznania rocznego. Organizacja ta musi posiadać jednak status organizacji pożytku publicznego.

Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu ogłaszanego w monitorze polskim, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, to nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca wskazał ją jako uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku wynikającego np. z zeznania PIT-36.

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 1 pkt 9 i art. 45 ust. 5c-5g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Prowadzę działalność w spółce cywilnej oraz samodzielnie. Czy wypełniam dwa oddzielne załączniki PIT/B?

Nie

Przedsiębiorca, który uzyskuje dochody (ponosi stratę) z dwóch lub więcej prowadzonych działalności gospodarczych (np. z udziałów w spółce cywilnej) wypełnia jeden załącznik PIT/B. Tylko gdy formularz PIT/B nie pozwala na uwzględnienie wszystkich rodzajów prowadzonej działalności (za mała ilość rubryk), należy złożyć kolejny PIT/B.

Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym PIT/B stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. W załączniku wykazuje się przychód, koszty oraz dochód z poszczególnych rodzajów działalności (w tym z udziałów w spółce nieposiadającej osobowości prawnej) oraz sumę wszystkich przychodów, kosztów dochodów (strat) z poszczególnych rodzajów działalności, które przenosi się do zeznania PIT-36 lub PIT-36L.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »