| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W 2007 roku oprócz dochodów z firmy otrzymałem ze spółdzielni mieszkaniowej PIT-8C. Czy powinienem złożyć dwa zeznania?

Tak

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, którzy wybrali podatek liniowy, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód, który podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36L.

Trzeba pamiętać, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób liniowy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. W przypadku otrzymania od spółdzielni mieszkaniowej informacji PIT-8C z wykazanymi przychodami do opodatkowania np. umorzone koszty eksploatacji, należy je wykazać w zeznaniu PIT-36 jako inne przychody i opodatkować według skali. W konsekwencji przedsiębiorca złoży dwa zeznania: PIT-36L z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT oraz PIT-36 z tytułu innych źródeł opodatkowanych według skali.

Podstawa prawna

Art. 42a i art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Pracuję na etacie w szkole podstawowej. Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Czy składając roczne zeznanie możemy się rozliczyć wspólnie?

Nie

Preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według 19-proc. stawki liniowej.

Wybór przez jednego z małżonków sposobu opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19-proc. uniemożliwia wspólne rozliczenie dochodów. Dotyczy to między innymi dochodów uzyskanych przez podatnika poza prowadzoną działalnością gospodarczą, np. z umowy o pracę i umowy zlecenia.

Należy zaznaczyć, że w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). W sytuacji gdy podatnik w roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym, powinien złożyć odrębne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36L, w którym należy wykazać wyłącznie dochody z tego źródła. Dochody małżonka z pracy na etacie i rozliczenie podatku należy wykazać na formularzu zeznania rocznego PIT-37, chyba że wcześniej rozliczenia dokonał płatnik, przesyłając wypełniony formularz PIT-40.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK