| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczyć dochody z działalności

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W 2007 roku oprócz dochodów z firmy otrzymałem ze spółdzielni mieszkaniowej PIT-8C. Czy powinienem złożyć dwa zeznania?

Tak

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, którzy wybrali podatek liniowy, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód, który podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36L.

Trzeba pamiętać, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób liniowy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. W przypadku otrzymania od spółdzielni mieszkaniowej informacji PIT-8C z wykazanymi przychodami do opodatkowania np. umorzone koszty eksploatacji, należy je wykazać w zeznaniu PIT-36 jako inne przychody i opodatkować według skali. W konsekwencji przedsiębiorca złoży dwa zeznania: PIT-36L z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT oraz PIT-36 z tytułu innych źródeł opodatkowanych według skali.

Podstawa prawna

Art. 42a i art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Pracuję na etacie w szkole podstawowej. Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Czy składając roczne zeznanie możemy się rozliczyć wspólnie?

Nie

Preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według 19-proc. stawki liniowej.

Wybór przez jednego z małżonków sposobu opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19-proc. uniemożliwia wspólne rozliczenie dochodów. Dotyczy to między innymi dochodów uzyskanych przez podatnika poza prowadzoną działalnością gospodarczą, np. z umowy o pracę i umowy zlecenia.

Należy zaznaczyć, że w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). W sytuacji gdy podatnik w roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym, powinien złożyć odrębne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36L, w którym należy wykazać wyłącznie dochody z tego źródła. Dochody małżonka z pracy na etacie i rozliczenie podatku należy wykazać na formularzu zeznania rocznego PIT-37, chyba że wcześniej rozliczenia dokonał płatnik, przesyłając wypełniony formularz PIT-40.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK