| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy zaoszczędzą na pensjach chorych pracowników

Firmy zaoszczędzą na pensjach chorych pracowników

W tym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne i międzyresortowe nad projektem nowelizacji kodeksu pracy. Rząd chce umożliwić małym firmom zwalnianie pracowników w wieku przedemerytalnym. Przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób będą jednak musieli przywracać do pracy kobiety w ciąży i płacić za delegacje.

Prawo do takiej zamiany przysługiwałoby wszystkim pracodawcom. Dodatkowo Państwowa Inspekcja Pracy nie mogłaby już samodzielnie składać do sądu wniosków o ustalenie, czy firma nie powinna podpisać umowy o pracę z osobą zatrudnioną na podstawie na przykład umowy cywilnoprawnej.

Projekt noweli przewiduje też znacznie szersze przywileje dla firm zatrudniających mniej niż dziesięciu pracowników oraz pracodawców - osób fizycznych. Zostaną oni na przykład zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

- W praktyce i tak będą musieli dokumentować czas pracy pracowników. Inaczej nie wiedzieliby, ile przepracowali godzin nadliczbowych, a tym samym, jakie ekwiwalenty mają wypłacać albo ile dni wolnych udzielić - mówi Bartłomiej Raczkowski, radca prawny z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.

Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy podkreśla, że brak ewidencji utrudni inspektorom pracy udowodnienie, że pracodawca łamał przepisy dotyczące czasu pracy.

Zmiany w kodeksie umożliwią też małych pracodawcom zwolnienie z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym.

- Okres ochronny co prawda zapewnia zatrudnienie już pracującym, ale uniemożliwia zatrudnienie starszych osób bezrobotnych i powoduje wzrost zatrudnienia w szarej strefie - mówi Adam Szejnfeld.

Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich dodaje, że firmy i tak omijają zakaz zwalniania pracowników w wieku przedemerytalnym.

- Po prostu zwalniają ich zanim zacznie się okres ochronny - mówi Witold Polkowski.

Małe firmy nie będą też musiały przywracać do pracy osób bezprawnie zwolnionych (z wyjątkiem kobiet w ciąży). W zamian osoby takie mają otrzymywać wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas wypowiedzenia.

Związki zawodowe, które generalnie nie zgadzają się z rozwiązaniami zawartymi w projekcie nowelizacji k.p., nie wykluczają zgody na likwidację instytucji przywrócenia do pracy. OPZZ proponuje jednak, aby odszkodowanie za bezprawne zwolnienie pracowników wyniosło 12 pensji.

- To przecież pracodawca łamie w takich sytuacjach prawo, więc dla uczciwych pracodawców taka zmiana nie będzie miała znaczenia - mówi Andrzej Radzikowski.

Dodaje, że w trakcie prac w Komisji OPZZ zaproponował także, aby wydłużyć okres, w jakim pracownicy mogą dochodzić roszczeń wobec pracodawcy z obecnych trzech do pięciu lat oraz zmienić zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Pracodawca miałby prawo do zatrudnienia pracownika na podstawie takiej umowy wyłącznie przez 18 miesięcy, przy czym nie byłoby limitu takich umów. Po tym okresie musiałby zatrudnić go na czas nieokreślony. Obecnie może zawrzeć z podwładnym dwie umowy o pracę na czas określony, ale na dowolnie ustalony czas. Dopiero trzecia umowa przekształca się w umowę bezterminową.

- Będziemy rozmawiać o propozycjach zgłoszonych przez związki, ale na pewno nie w ramach prac nad obecnym projektem. To dwie różne sprawy - zapowiada Adam Szejnfeld.

Zmiany w kodeksie pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK