| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Podatnicy mają wiele wątpliwości związanych z obliczeniem podstawy opodatkowania, ustaleniem należnego podatku dochodowego, a także z korzystaniem z ulg i odliczeń. Niektóre problemy postaramy się rozwiązać w niniejszym opracowaniu.

(?) W 2007 r. prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową 19%. Oprócz tego uzyskałem dochody ze stosunku pracy. Czy po złożeniu zeznania PIT-36L dochody z pracy mogę rozliczyć w PIT-37 wspólnie z małżonką, która też pracowała?

Niestety, nie może Pan rozliczyć dochodów z pracy we wspólnym z małżonką zeznaniu PIT-37 za 2007 r.

Opodatkowanie dochodów wspólnie z małżonkiem nie jest możliwe w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków ma zastosowanie przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który daje podatnikom możliwość wyboru opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej jednolitą stawką 19%.

Dochody uzyskane przez Pana z działalności podlegają rozliczeniu i wykazaniu w odrębnym zeznaniu PIT-36L, składanym w terminie do 30 kwietnia br. Natomiast jeśli chodzi o dochody z umów o pracę, to będą Państwo musieli złożyć oddzielne zeznania PIT-37 i tam rozliczyć te dochody, opodatkowane według skali podatkowej.

(?) 27 grudnia 2006 r. złożyłem w Urzędzie Miasta wniosek o wykreślenie z tym dniem z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przeze mnie firmy, opodatkowanej kartą podatkową. Decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej została wydana przez Prezydenta Miasta 29 grudnia 2006 r. Natomiast 15 stycznia 2007 r. złożyłem w urzędzie skarbowym zawiadomienie o likwidacji działalności gospodarczej z dniem 27 grudnia 2006 r. Jednocześnie załatwiłem pozostałe formalności związane z aktualizacją danych na formularzu NIP-3. Czy w związku z tym za 2007 r. mogę już rozliczyć się wspólnie z żoną?

Niestety, nie może Pan rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2007 r.

Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zobowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji prowadzonej działalności. O tej zmianie trzeba zawiadomić urząd w formie pisemnej najpóźniej w terminie 7 dni od likwidacji działalności. Składając wniosek o wykreślenie z działalności gospodarczej 27 grudnia 2006 r. z ewidencji Urzędu Miasta powinien Pan złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie o likwidacji tej działalności w terminie do 3 stycznia 2007 r. Uczynił Pan to dopiero 15 stycznia 2007 r. Zatem za okres od 1 do 15 stycznia 2007 r. figurował Pan w ewidencji urzędu jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie karty podatkowej. W konsekwencji nie ma Pan możliwości do wspólnego z małżonką opodatkowania dochodów uzyskanych w 2007 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK